Skip to content

Blog Stratejisi – Duygusal Zeka

Blog-Stratejisi-–-Duygusal-Zeka

İzleyici trafiğini hızlandıran ve rekabet avantajı yaratan tek unsur, yani blog olmadan hiçbir pazarlama stratejisi tamamlanmış sayılmaz. Bu paha biçilmez olası satış yaratma aracından vazgeçenler, daha yüksek dönüşümler ve daha yüksek YG için altın bir fırsatı kaçırıyorlar.

Vizyonu iletmenin ve marka kimliğini oluşturmanın blogdan daha iyi bir yolu var mı?

Elbette başarılı bir blog oluşturma, her iki haftada bir 500 kelime yazmaktan fazlasını gerektirir; bu başlı başına tam zamanlı bir iştir. Mükemmel blog, gereksinimleri eğilimler ve demografi ile değişen ideal bir blogdur.

Doğru Kitle İçin Blog Oluşturun

Hedef kitlenizi tanıyın. Örneğin, hem retro hem de güncel video oyunları satan bir işletme olan (yılda 200 milyon dolarlık bir endüstrinin parçası) The Old School Game Vault, oyun incelemelerini içeren bir bloga sahip. Bu, blogunuzun içermesi gereken içerik türüdür: hedef kitlenizle alakalı gönderiler.

Net Hedefler Belirleyin

Her zaman işinizi ve neyi başarmak istediğini tanımlayan net blog hedefleri belirleyin. Bu, konu dışına çıkmanızı ve gereksiz içeriğe sahip blog gönderilerini araya karıştırmanızı önler. Ve her şeyden önce gerçekçi hedefleriniz olsun. Ayrıca, sosyal medya paylaşımları ve yorumları gibi başarıyı gösteren geçmiş ölçümlere bakarak gelecekteki içerik stratejilerini belirleyebilirsiniz.

Blogunuz için hedefler belirlemediyseniz, blogdan en iyi şekilde yararlanıp yararlanamayacağınızı asla bilemezsiniz. Amacınız para kazanmak mı? Sadece toplum yararına içerik üretmek? Belki de sadece mizah? Blog oluşturma hedeflerinizi tanımlayın ve blogunuzun bunlara ulaşmanıza yardımcı olup olmadığını düzenli olarak kendinize sorun.

Editoryal Bir Blog Programı Takip Edin (Ancak Doğaçlama Yapmaktan Korkmayın)

Blog-Yazmak-Sandiginizdan-Cok-Daha-Buyuk-Bir-Sorumluluktur_2

Tutarlılık burada çok önemlidir. Ayda bir veya iki kez blog yazmak, blog yazmamak gibidir. Bu basit matematik: Ne kadar çok gönderi paylaşırsanız blogunuz o kadar başarılı olur. Bu arada anlık trendleri kaçırmayın; top10 listelerinde kapsama alanınıza giren bir konu gördüğünüzde kağıdı kalemi alıp hemen yazın. Program, takvim derken gecikmeyin. ‘Nothing Else Matters’ demiyorum, ‘Stories Matter’ diyorum, yani hikayeler önemlidir! Akıllar Metallica’ya gitmesin lütfen. =)

Bir İçerik Tanıtım Stratejisine Sahip Olun

İçeriğiniz, sosyal ağlarda paylaşım için alıntılar, pasajlar ve yetkili kaynaklara bağlantılar içermelidir, çünkü bu tür modern optimizasyonlar tahmininizden fazla trafikle size döner. Modern pazarlamanın üç temel direğinden birini kesinlikle gözden kaçırmayın: sosyal medya!

Ses ve Üslup Önemlidir

Ses ve üslup, içerik stratejisi uzmanının araç setindeki son derece güçlü “ön saf” araçlardır.
Bir markanın sesi, kişiliğini ve kimliğini yansıtır. Tüm içerikte tutarlı olmalıdır. Öte yandan ton, içeriğin bağlamına göre uyarlanabilir ve uyum sağlamalıdır.

Görsel Olarak Çekici İçerik Oluşturmak için Fotoğraflar, Videolar, Tablolar, İnfografikler Ekleyin

İnsan olarak beynimiz görsel unsurları tercih eder. Renkleri ve nesneleri seviyoruz çünkü estetik beynimizdeki duygusal tepkileri tetikliyor.

İnsanlar infografiklere bakmayı severler çünkü bilgiyi ilgi çekici ve kolay tüketirler.

Blog yayınlarınızdaki resimler de aynı bu şekilde kullanıcının dikkatini çeker ve yalnızca görsel öğeye değil, aynı zamanda etrafındaki metne de odaklanmalarına yardımcı olur.

Blogunuzun Kişiliğe İhtiyacı Var

Dürüst ve bilgilendirici olmanın yanı sıra, blogunuz kişiliğe dayalı olmalıdır. Okuyucular, işletmeye bir yüz eklemeyi sever. Örneğin CEO’lar kurumsal blogları için başarılı yazılar yazdığında sektöre hitap eden üst düzey yöneticiler bile harekete geçiyor.

Eylem Odaklı İçeriğe Sahip Olun

Başarılı bir blog, hedef kitleye iletilen odaklanmış bir mesajdır. Her blog gönderisinin üzerinde işlem yapılabilir bir nokta olduğundan ve bu noktanın başlıkta yer aldığından emin olun. Bunu açılış paragrafında tekrarlayın ve gövde metninde destekleyin. Açık, özlü ve ikna edici olan her zaman günü kazanır, unutmayın.

Harika Başlıklar Yazmayı Öğrenin

Blog-Yazmak-Sandiginizdan-Cok-Daha-Buyuk-Bir-Sorumluluktur_2b

Kullanıcılar içeriğinizi arama sonuçlarında veya RSS beslemelerinde bulduğunda, gördükleri ilk şey makale başlığınızdır.

Akılda kalıcı bir blog yazısı başlığı öne çıkar ve daha fazla tıklama alır. Oysa sade ve sıkıcı bir başlık göz ardı edilir.

 • İyi bir başlık, duygusal bir tepkiyi tetikler. (neşe, şaşkınlık, şok, merak, korku, heyecan vb.)
 • Okuyucularına bir değer katacağı hissini verir.
 • İçeriği hedef anahtar kelimeler ekleyerek tanıtır.
 • Metin yazarları duygusal tepkileri tetiklemek için güçlü kelimeler kullanırlar. Kullanıcılara makalenin neden değerli olduğunu veya başlığa tıklayarak ne elde edeceklerini söylerler.
 • Son olarak, iyi bir başlık kullanıcıları harekete geçirme ifadesi içerir.

İçerik Stratejisi Ekip Çalışması Gerektirir

Hepimiz ‘İçerik kraldır!’ sözünü defalarca duymuşuzdur. Ancak tek başına içerik, dijital bir projeyi hayata geçiremez. İçerik, akran disiplinleriyle dirsek temasında çalışmak zorundadır.

İçerik stratejisi aşamasında önemli ölçüde danışılması gereken meslektaş disiplinleri şunlardır:

 1. Kullanıcı Deneyimi
 2. Tasarım
 3. Bilgi Mimarisi
 4. Metin Yazarlığı
 5. Geliştirme
 6. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 7. Pazarlama
 8. Halkla İlişkiler ve Marka Oluşturma

İster büyük ister küçük bir ekip olun, içerik oluşturma ve uygulama konusunda bütünsel bir bakış açısının alınması çok önemlidir.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin!

Önceki Yazı: Blog Yazmak Sandığınızdan Çok Daha Büyük Bir Sorumluluktur

Sonraki Yazı: Blog Stratejisi – Sayısal Zeka