Skip to content

Programatik Reklam Modeli Nedir?

Pazarlama Sektörünün Yeni Trendi Programatik Reklam Modeli

Sizce dijital reklamcılık sadece online mecralar üzerinden gerçekleşen reklamlar mı demek? Gelenekselleşmiş dijital reklamcılığı gelişen teknolojiyle buluşturarak daha hızlı yol almak gerekmez mi?

Klasik medya satın almasının tahtı sallanıyor. Klasik medya satın alma, bugüne kadar basit ama ne yazık ki verimli olmayan bir alışveriş süreci sundu.

Dijital reklamlar için harcanan bütçeler ve emekler hedefe ulaşırken fire verebiliyor. Ve işler de her zaman hayal edildiği gibi gitmeyebiliyor. İşte tam bu noktada programatik devreye girerek dijital reklam dünyasına bambaşka bir bakış açısı getiriyor. Programatik, hedef kitleyi tam kalbinden vurarak doğru fiyat ve mecra seçimleriyle reklam verene “İşte bu!” dedirtiyor. Tam da olması gereken yerde ve zamanda “nokta atışı” yapıyor.

Aynı sayfaya bakan iki farklı kullanıcı farklı reklamlar görüyorsa bilin ki burada programatik reklam kullanılıyordur. Dijital reklam kampanyalarınızın getirisini geliştirirken, ihtiyaç duyduğunuz her anda destek ekibi sizlerin sorularını cevaplıyor. Programatik size ait olan her türlü bilgiyi önemsiyor, her koşulda koruyor ve hiç kimseyle paylaşmıyor. Sürekli içerik taramasıyla da her an tetikte olup, markaya en uygun yerlerde anında yayın yapıyor. Hızlı aksiyon alma yetisiyle hassas durumlarda gerekli engellemeler yapıyor ve size markanızın her zaman güvende olduğunu bilmenin rahatlığını yaşatıyor.

Sahteciliğin düşmanı olan programatiğin akıllı sistemiyle dijital reklamlar sadece gerçek kişiler tarafından görüntüleniyor. Ayrıca şeffaflığıyla da kullanıcısına her zaman derin analiz imkânı sunuyor.

Programatik Reklam Modeli

Programatik Reklam Modeli Nedir
Programatik Reklam Modeli Nedir

Programatik reklam modeli veriyi analiz edip teknolojiyi kullanır. Bu sayede medya satın alımını daha hızlı ve akıllı hale getirir. Böylece markalar da mesajlarını bütün platformlarda ve kanallarda gerçek zamanlı olarak etkin bir şekilde yayınlayabilirler. Her zaman dediğimiz gibi doğru anda doğru hedef kitleye ulaşma imkânı elde ederler.

Programatik Reklam Modelinin Faydaları

Programatik Reklam Modelinin Faydaları
Programatik Reklam Modelinin Faydaları
  • Çevrimiçi reklamlarda manuel olarak yapılan teklif verip alma çalışmalarını bir tür yazılım aracılığı ile yapar. Böylece iş yükü ve maliyeti azaltmakla birlikte, maksimum dönüşüm sağlayarak verimliliği ve karı da artırır.
  • Verileri birden fazla çeşitli kanaldan alarak analiz eder. Böylece reklam verenlerin daha uygun bir hedefleme yaparak en doğru kitleye ulaşmasını sağlar.
  • Tamamen şeffaf bir fiyatlandırma ortamı sunar.
  • İnsan gücünün verimli kullanılmasını sağlar.
  • Gerçek zamanlı satın alma ve yayın takibine imkân tanır.

Dijital Reklamların %54’ü Kullanıcı Tarafından Görülmüyor!

Dijital Reklamların %54'ü Kullanıcı Tarafından Görülmüyor!
Dijital Reklamların %54’ü Kullanıcı Tarafından Görülmüyor!

Uzun zamandır bildiğimiz ama asıl programatikle birlikte konuşmaya başladığımız diğer bir konu da “viewability”, yani reklam görünürlüğü. Gösterim başına ödeme yapılan display yayıncılık dünyasında, reklam verenler haliyle satın aldıkları gösterimlerin hedef kitle tarafından ne oranda görüldüğünü sorguluyor.

IAB’nin display reklamcılık standartlarına göre bir reklam gösteriminin “görünür” sayılması için görselin en az %50’sinin en az 1 saniye boyunca kullanıcının ekranında kalması gerekiyor. Bu demek oluyor ki binlerce gösterim aldığını sandığınız dijital reklam kampanyanızı yalnızca %15’lik bir “gerçek kullanıcı” dilimine görünür olması olası.

Google’ın araştırmasına bu tezi doğrular nitelikte: Tüm dijital reklamların sadece %44’ü gerçek kullanıcı tarafından görülüyor.

Gelelim Gerçek Dünyaya

Gelelim Gerçek Dünyaya
Gelelim Gerçek Dünyaya

2017’nin ilk 6 ayında programatik harcamalar toplam display harcamasını geride bıraktı. Tüm dijital harcamalar içinde programatik’in payı %58 (625 milyon TL) oldu. Amerika’da son iki yılda programatik medya harcamasının %100’den fazla büyüdüğünü ve toplam dijital medya harcamasının %67’sini programatik reklamların oluşturduğu düşünülünce, ülkemizde de dijital medya satın alma süreçlerinin çok uzak olmayan bir zamanda tamamen programatikleşeceğini öngörmek herhalde yanlış olmaz.

Programatik denildiğinde ilk akla gelen “yeniden pazarlama” olsa da, reklam verenler programatik teknoloji sayesinde kullanıcıların satın alma yolculuğunun tamamını da hedefleyebilirler. Görüntülü reklam ağı (CRM) veya yeniden pazarlama gibi farklı kanallardaki reklamlarınızı eş zamanlı olarak yönetip en iyi verimi alarak gelirlerinizi de arttırmanız mümkün. İşin özü, reklamı gerçekten de ilgisini çekebilecek insanlara göstermek, hem bütçeyi dengeli harcamak. Dijital medyada büyük bütçeler harcıyorsanız siz de artık dijital dünyada bir adım önde olun. Programatikle bir an önce tanışarak markanızı binlerce yayıncı üzerinden doğru kullanıcıya anında ulaştırın.