Skip to content

Arama Ağı Reklamlarına Görsel Ekleniyor!

Arama Ağı Reklamlarına Görsel Ekleniyor!

Google, arama ağı reklamlarında yeni bir görsel reklam modelini test ediyor. Yakında arama ağı reklamlarında görsellerin kullanılabileceği söyleniyor.

Biz de araştırmacıların yalancısıyız. Ama Google tarafında henüz test aşamasında olan bu uygulamanın reklam verenlerin oldukça ilgisini çekeceği bir gerçek.

Yeniliğin “Görüntülü Reklam Ağı” ile karıştırılmaması gerek. Çünkü direkt olarak Google arama sonuçlarında gösterilecek bu görsellerin Instagram dönen reklam formatıyla benzer olacağı düşünülüyor.

Reklam verilen siteye ait açılış sayfasından seçilmiş bir resim, metin reklamın açıklama alanının hemen altında veya sağında görünecek. Sergey Alakov konuyla alakalı olarak resmi Twitter hesabından testin ekran görüntüsünü paylaştı:

Arama Ağı Reklamlarına Görsel Ekleniyor!

Arama Ağı Reklamlarına Görsel Ekleniyor!

Yine başka bir Google sözcüsü Search Engine Land’e “Reklam verenlerimiz ve kullanıcılarımız için deneyimimizi geliştirmek için her zaman yeni yöntemler deniyoruz, ancak şu anda duyurmak için özel bir şeyimiz yok.” diye açıklamada bulundu.

Gelin biraz detaylandıralım: mesela ilgilisinin bildiği üzere “Super Bowl” dünyadaki en büyük etkinliklerden biri. Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere göre Super Bowl’un günlük reklam hacminin 2 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor. Dememiz o ki Google böyle alanlar için büyük operasyonlar yapabiliyor. Yani bu girişimin oldukça yüksek maliyetli bir reklam türü olacağı kabul edildiğinde yeni bir reklam alanından ziyade şirketin geniş bütçe sahibi markalara sunduğu bir ayrıcalık olduğu akıllara geliyor.

Şimdilik bu reklam türünün yalnızca mobilde şu şekilde görüntülenebileceği konuşuluyor:

Arama Ağı Reklamlarına Görsel Ekleniyor!

Bahse konu reklam türü eğer hayata geçer ve mobilde başarı elde edip masaüstünde kullanıma açılırsa; dokunmatik ekranlardaki “yana kaydırma” fonksiyonunun (tahmini) 1 ile 5 fotoğraf arasında yüklenen adede göre standart Google kaydırma okuyla aşağıda hazırladığımız örnek görsel gibi olacağı beklenebilir:

Arama Ağı Reklamlarına Görsel Ekleniyor!

Google, yıllar içinde arama reklamlarında görüntüyü test etme konusunda birçok girişimde bulundu aslına bakarsanız. Örneğin; arama devi, Google’daki otomotiv aramalarının yarısının bir yıl öncesine göre %51 oranında artış gösterdiğini analiz etti. Otomobil ve kamyon markalarının resimlerinde yapılan aramalar yıllık bazda %37 artarken, %80’i artık cep telefonlarında görülüyor. Aynı şekilde “yakınımdaki otomobil satıcıları” aramaları iki katına çıktı ve bu aramaların %80’ini de yine mobil sırtlanıyor. Google bunun üzerine otomotiv üreticileri ve satıcıları için özel mobil arama ağı reklamları girişiminde bulundu. İlk olarak geçen Mayıs ayında beta sürümünde açıklanan “Model Automotive” reklamları ve “Dealer Automotive” reklamları bugün ABD’deki uygun reklam verenler tarafından kullanılabiliyor. Reklamlar, geniş formatlı görüntüler, performans ayrıntıları ve üreticinin web sitesine, yakındaki bayilere ve diğer bilgilere ait bağlantıları içeriyor.

Google mobile automotive ads launch

 

Arama ağı reklamlarına eklenecek görseller tüketicilerin ilgisini çekebilir, evet. Ancak Google’ın her şeyin önünde tuttuğu SEO uyumluluğu konusunda yaratabileceği sorunlar epey düşündürücü. Görsele verilen ağırlık ve azaltılarak hap bilgi haline getirilen metin içeriklerine Google’ın spam uyarısı verme ihtimali oldukça yüksek. Büyük görsellerle alt alta 3 – 4 reklam verenin sıralandığı arama sonuçlarında kaplayacağı büyük alan sorunu da bir diğer sonuç.

Son karar arama devinin elbette. Biz takipte kalacak, bekleyip göreceğiz.