Skip to content

İçerik Pazarlamasının Önemi

İçerik Pazarlamasının Önemi


İçerik Pazarlaması = Yaratıcılık + Müşteriyi Anlama + Marka Liderliğiİçerik Pazarlamasının Önemi
İçerik Pazarlamasının Önemi

İçerik pazarlaması, var olan ya da potansiyel müşterilerinizi, onlara sağladığınız ürün veya hizmetlerle ilgili bilgilendirmektir. İçerik pazarlaması ve reklam vermek arasındaki en belirgin fark; reklamın insanları etkilemek, içerik pazarlamasının ise beslemek olmasıdır. Örnek verecek olursak bir pastacı olduğunuzu düşünelim: Pasta kremalarınızın ne kadar lezzetli olduğunu anlatmak reklam iken; pasta kremasının kıvamının nasıl tutturulacağı hakkında okuyucuyu bilgilendirmek, içerik pazarlamasıdır.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?
İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Bill Gates 1996 yılında: “İçerik kraldır.” sözünü söylediğinde kimse içerik pazarlamasının bu kadar değer kazanacağını tahmin edemiyordu.

Bir markanın 7/24 erişim sağlayabildiği kişilerle sürekli iletişim halinde olması gerekir. Bildik örneklerden gidelim, dürüst olmak gerekirse televizyon izlerken reklam başladığında hemen zaplıyoruz, radyoda müzik dinlerken reklamlar başladığında başka bir frekansa geçiyoruz, yine internet sitelerinde de reklamla karşılaştığımızda kapatıyoruz ya da es geçiyoruz.

Kabul etmek gerekiyor ki insanlar reklamlara çok fazla ilgi göstermiyor. İnsanlar reklamlardan ziyade çevresindekilerin yorumlarına daha fazla güveniyor ve satın alım kararlarını tavsiyeler çok fazla etkiliyor. Bu sebeple “insanlarla iletişim kurmak” için ilk stratejimiz reklam olmamalı.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?
İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması, markanızı ve kendinizi hedef kitlenize “reklam kokmadan” tanıtmanın en keyifli yollarından biridir. İçerik pazarlaması diyor olmamız sizi yanıltmasın, aslında klasik pazarlama yöntemlerinin tam zıttıdır. İçerik pazarlamasında doğrudan satış elde etme amacı güdülmez.

İçerik pazarlama dediğimizde aklımıza ilk ve hatta çoğu zaman tek gelen şey “metin” paylaşımı. Ancak metin kullanımının öneminin yanı sıra Facebook, Instagram, Twitter gibi sitelerin büyümesiyle fotoğraf,  kısa süreli ya da anlık video paylaşımlarının önemi de oldukça arttı.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?
İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Ama ister metin ister görsel paylaşım olsun, içerik pazarlamasının asıl amacı markanızı tanınır hale getirebilmek ve sayfayı takip eden, içerikleri merakla bekleyen ve etkileşime geçen bir kitle oluşturmak. Bir blog adresi, bunun için iyi bir başlangıç olacaktır, herhangi başka kısıtlamalara bağlı kalmadan kendi içerik pazarlama çalışmalarınızı yürütmenize olanak sağlar. Böylece marka sayfaları insanlar için sadece reklam paylaşan bir sayfa olmaktan çıkıp, takip ettikleri bir mecra haline gelecektir.

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
  • Gelelim bir içerik oluştururken ilk dikkat etmeniz gereken noktaya. Muhatap aldığınız hedef kitleyi, yani bu yazıyı okuyacak kişileri tanımak, içeriğinizin başarılı olması için ilk adımdır. Yazı dilinizi ve hitabınızı yaş, cinsiyet ya da ilgi alanına göre düzenleyebilir, okurlarınızın daha fazla keyif almasını sağlayabilirsiniz böylece.
  • Unutulmaması gereken ikinci nokta samimi olmak! Edebi bir Türk klasiği ortaya koymadığınızın siz de farkındasınız, okuyucularınız da. O yüzden içten bir anlatım kullanmalısınız.
  • Reelde var olan okuyucularınızı kaybetmemek ve yeni okurlara ulaşmak için trendleri takip etmeli ve sürekli üretmelisiniz.
  • Uzun uğraşlar sonucu oluşturduğunuz içeriklerinizde direk satışa yönelik sonuçları da kısa vadede göremeyeceğinizin bilincinde olmalısınız. Hatırlayın, ilk hedefimiz bir kitle oluşturmaktı!
  • Rotanızı değiştirmeniz gerekiyor olabilir mi? Kendinize aylık, 3 aylık, yarım yıllık planlar yaparak aldığınız etkileşimleri mutlaka değerlendirmelisiniz.

İçerik Pazarlamasıyla;

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
  • Ziyaretçilerinizin ilgisini çekersiniz; sizin, ürün ve hizmetlerinizin, markanızın hakkında detaylı bilgiler edinirler.
  • Kaliteli içerikleriniz ve faydalı bilgilerinizle ziyaretçilerinizin güvenini kazanırsınız.
  • Arama motoru devi Google, kullanıcılarını en iyi içeriği sunan adreslere yönlendiriyor, bunu biliyoruz. Her seferinde daha kaliteli içerikler sunmaya çalıştıkça ve bunu bir süreklilik haline dönüştürdükçe markanız arama sonuçlarında daha görünür hale gelir. Sitenizi ne kadar güncel tutarsanız sitenize tekrar tekrar gelecek kişi sayısı, yani site trafiğiniz de bir o kadar fazla olur.
  • Hazırlamış olduğunuz içerikleri markanızın diğer platformlardaki sosyal medya hesaplarında paylaşarak daha büyük bir kitleye ulaşma imkanı elde edersiniz.
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar

Önce keşfedilip sonra tüketilen içeriğiniz en sonunda da paylaşılıyorsa, mükemmel olmuş demektir! Hedef kitlenizin sizi nasıl keşfettiğini ve nerelerde paylaştığını öğrenmeniz, yeni içeriklerinizi daha anlamlı üretmenize yardımcı olur. Eğer içerikleriniz yaratıcı ve dikkat çekiciyse viral olarak yayılma ihtimali çok yüksektir. Unutmayın ki yaratıcı içeriklerinizin getirileri ödüller değil, etkileşimlerdir. Bu şekilde sadık okurlarınızı sadık müşterilere dönüştürebilir ve işinizi ancak böyle büyütebilirsiniz.

İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar
İçerik Pazarlamasında Önemli Noktalar

Son olarak “reklamla da desteklenen” çabalar sonucunda hedef kitlesinin büyük bir kısmına ulaşan markalar, içerik pazarlaması sayesinde sahip oldukları kitleye fayda ve değer sağlamanın yanında, oluşturacakları etkileşimle kitlenin çevresine de birer tavsiye vermesini sağlarlar. Bununla birlikte markalar kitleyi yönlendirme kabiliyetleriyle sektörel gündemi belirleyebilecek düzeye de ulaşabilirler.