Skip to content

Facebook Spaces İle Farklı Bir Boyut

Facebook Spaces İle Farklı Bir Boyut

Dün F8 2017 konferansında Facebook Spaces‘in beta versiyonu ve onunla neler yapılabileceği tanıtıldı. Sanal gerçekliği Facebook’la entegre edecek olan bu özellikle arkadaşlıklar farklı bir boyutta yaşanmaya başlayacak gibi görünüyor.

Nedir bu Facebook Spaces?

Arkadaşlarınızla etkileşimli bir sanal ortamda, aynı odadaymışçasına davranabileceğiniz yeni bir VR uygulaması. “Oculus Rift” olarak adlandırılan özel bir gözlük sayesinde, Facebook’a konulan video ve fotoğraflar sanal gerçeklik formatında görünecek ve siz arkadaşlarınızla o görsellerin içine girerek zaman geçirebileceksiniz.

Yarattığınız sanal dünyaya arkadaşlarınızı davet ederek onlarla uzayda bile zaman geçirebilmenizi sağlayacak olan bu teknoloji ile gerçek dünyadaki arkadaşlarınızı Messenger video ile ortamınıza katabilecek, onlara üç boyutlu çiziminizi, 360 derecelik bir videoyu ve daha birçok paylaşımı sunmanızı sağlayabileceksiniz. Ayrıca sanal deneyimlerinizin fotoğrafını çekerek profilinizde paylaşabileceksiniz.

Facebook Spaces’da kendinize benzeyen bir kimlik oluşturarak insanların sizi tanımasına yardımcı olabileceksiniz. Facebook fotoğraflarınız ve özel seçimleriniz ile nasıl görüneceğinizi tasarlayabileceksiniz.

Sırada Ne Var?

Facebook, sanal gerçeklik deneyimini zaman geçtikçe daha çok platforma entegre etmeyi istediğini belirtiyor. Facebook’un sosyal sanal gerçeklik ekibinin başında bulunan Rachel Franklin, beta sürümünü kullanıcılardan gelen geri bildirimler ile geliştirecekleri yeni özellikler ile büyüterek, bu teknolojiyi dünya genelindeki insanların çevreleriyle bağlantıda kalmasını sağlamak adına daha çok geliştireceklerini belirtiyor.