Top

YouTube’da Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma

YouTube’da Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma

YouTube, canlı yayın yapan Youtuberların para kazanmalarını sağlayabilecek yeni bir özellik duyurdu. İsmi Süper Sohbet (Super Chat), ve izleyicilerin izledikleri canlı yayına yorum yaparak ödeme yapmasına izin veriyor.

Yakında, canlı yayın yapan Youtuber’ın videosunda bir dolar sembolü göreceksiniz. Bu ikona tıkladığınızda, yayıncıya yollamak istediğiniz miktarı ayarlayabileceğiniz bir kaydırıcı açılacak. Ne kadar çok öderseniz, yorumunuzun en üstte durma süresini uzatmış ve bununla birlikte ekstra karakter satın almış oluyorsunuz.

 Ödeme yapıldıktan sonra, yapılan yorum sohbet ekranında farklı bir renk ile vurgulanır, böylece yayıncının aldığı ödemenin kimden aldığını belirleyip yapılan yorumu sohbetin başına pinlemeleri sağlanır.

Süper Sohbet, yayıncıların önceki para kazanma metodu Hayran Bağışları’nın yerine geçmek için hazırlandı. YouTube’un Ürün Yöneticisi Barbara Macdonald, Süper Sohbet’in amacının hayranların sevdikleri yayıncılara anlık olarak ulaştıracağını belirtti, yada tam tersi, ‘Yayıncılar canlı yayında gelen mesajlara bakabilir ve akış sırasında en büyük hayranlarına öncelik verebilir.’

Süper Sohbet özelliği bir süredir Twitch’te bulunan Cheering özelliğine benziyor; yayıncılara bahşiş verme yöntemi ile sohbet akışını canlandırmayı amaçlıyor. Bu uygulamanın YouTuber için oluşabilecek problemi, troll ve nefret mesajları için izleyicinin peşin olarak ödeme yapabilecek olması. Macdonald konuya dair YouTube’un genel denetlemelerinin bu özellikte de geçerli olacağını belirtti; kelime ve taciz eden izleyicileri engelleme mümkün olacak ancak öne çıkarılmak istenen yorum, topluluk kurallarının çerçevesinde yine Youtuber’a bağlı olacak.

YouTube, aracın 18 yaş ve üzeri, yani bir kredi kartına sahip kullanıcılar için tasarlandığını söylüyor, ancak bir çocuğun ebeveynlerinin hesabını nasıl tuttuğunu veya cüzdanında nasıl tahribat yaratabileceğini hayal etmek kolay. Şimdilik, MacDonald, istenmeyen masraflara “bağış” konusunda oldukça sıkı bir politikaya sahip görünen Google’ın müşteri hizmetleri yoluyla itiraz edilebileceğini söylüyor.

 Süper Sohbet bugün seçilmiş kullanıcılar için küresel çapta piyasaya çıktı ve 31 Ocak’ta daha geniş bir kitleye ulaşacak. Daha iyi ebeveyn kontrolü olması gerektiğini düşünüyorsanız önümüzdeki birkaç hafta, Youtube’a geri bildirim göndermek için en iyi zaman olabilir.

Paylaş:
Bu yazı 2 Aralık, 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faaliyetlerimiz