Skip to content

Sosyal Medya Hesabım Askıya Alındı!

sosyal-medya-hesabim-askiya-alindi

Sosyal medya hesapları tarafından askıya alınmış olmanın birçok nedeni vardır. Unutmayın ki bu onların platformu ve kuralları onlar koyuyor. Hepsine katılmayabilirsiniz ama mutlaka uymanız gerekir.

Niçin askıya alınabileceğinizi özetleyelim ve bunları tek tek inceleyelim:

 • Agresif Angajman
 • Spam
 • Otomasyon
 • Güvenlik Nedenleri
 • Gizlilik Nedenleri
 • Orijinallik

Agresif Angajman

Sosyal medya, etkileşim üzerine kuruludur. Ancak aşırıya kaçarsanız, sistem onu manipüle ettiğinizi düşünecektir.
Çok beğenmek, aşırı mesaj göndermek, peş peşe bu şekilde değerlendirilir. Sadece yorum yapmak biraz farklı. Eğer değer katmaya devam ederseniz, aynı cümleleri defalarca tekrar etmediğiniz sürece bu bir sohbet olarak değerlendirilecektir.

Kendiniz takipçi kazanmak için insanları takip etmek ve takibi bırakmak için otomasyon araçlarını kullandığınızda hesabınız için oldukça endişelenmeniz gerekir.Bu, yorumları, beğenileri, takipleri, DM’leri ve RT’leri otomatikleştirmek için de geçerli. Bu eylem için bir bot/araç kullanırsanız, büyük olasılıkla işaretleneceksiniz.

Spam

İnsanlara istenmeyen (kabataslak) web site bağlantıları içeren DM’ler göndermek spam olarak kabul edilir.
Aynı içeriği defalarca yayınlamak da spam olarak kabul edilir. Bu, örneğin web sitenize aynı bağlantıları web sitesini açıklayan aynı metinle paylaşmaya devam ettiğinizde olur.

İstenmeyen posta bayrağı, listelere veya anlara kişi eklediğinizde de (manuel veya otomatik olarak) yükseltilir. Spam bayrağının sık sık yükseltilmesinin bir başka nedeni de, insanların birden fazla hesap oluşturması ve bu hesapları sürekli olarak diğer hesaplarında paylaşmasıdır. Birden fazla hesaba sahip olmak sorun değil. Ancak, yalnızca daha fazla etkileşim sağlamak amacıyla bu hesapla etkileşime girmemelisiniz. Pek çok insan bu davranış nedeniyle hesaplarını askıya aldı.

Otomasyon

Otomasyon çoğu zaman kullanıcı faydalı bir şeyi otomatikleştirmek için bir eylem gerçekleştirdiği sürece tamamen iyi bir şekilde kullanılır.

Bu kararı veren siz olduğunuzda gönderilerinizin otomatik olarak yeniden paylaşılmasını da sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bu sürekli içerik döndüren, sizi güncel tutan bir yazılım aracına sahip olduğunuz anlamına gelmez. Hesabınızın kontrolünü kendi ellerinizde tutmayı unutmayın.

Güvenlik Nedenleri

Bütün çevrimiçi platformlar, insanlar hayatlarını ve sevdiği şeyleri paylaşmak için kendilerini güvende hissettiklerinde büyür. İnsanlar saldırıya, ayrımcılığa, tacize, istismara uğradığında güvenli ortam kaybolur.
Şu sözü unutmayın: Oyuncudan değil, oyundan nefret edin. Tüm etkileşimlerinizde bunu aklınızda tutarsanız güvende olursunuz.

“Bundan nefret ediyorum!” demek, çoğunlukla ifade özgürlüğüdür. Ama “Senden nefret ediyorum!” dediğinizde bu kişisel hale gelir. Bu kişisel saldırıdır.

Ve bu nedenle kaybettiğiniz hesabınızı geri almanın şansı çok düşüktür.

Gizlilik Nedenleri

Biri herkesin görmesi için ev adresinizi sosyal medyada paylaşsa nasıl hissederdiniz? Veya telefon numaranızı? Sosyal medya çok açık bir yer ve orada birçok şey söyleyebilirsiniz ama lütfen insanların mahremiyetini ihlal etmeyin. Bu, çevrimiçi paylaşmayı tercih etmediğiniz fotoğraflar için de geçerlidir.

Bu bilgileri ifşa etmekle tehdit etmek de yasaktır.

Orijinallik

Bir başkasının kişiliğini çalarsanız, yakalanır ve askıya alınırsınız. Kimseyi taklit etmemelisiniz. Ayrıca sahte haberleri de paylaşamazsınız. Dürüst ol. Sempati göster. Başkası olma, kendin ol. Böyle çok daha güzelsin! =)

Sahte hesap bilgileri kullanırsanız, spam gönderirseniz, başka hesapların kimliğine bürünürseniz veya taciz edici davranışlarda bulunursanız sosyal mecralar hesabınızı askıya alabilir. Ayrıca, saldırıya uğradığınızı veya herhangi bir şekilde ele geçirildiğinizi düşünürlerse de aynı şekilde hesabınız askıya alınabilir. Hesabınızı kurtarma şekliniz, hesabınızın askıya alınma nedenine ve hangi sosyal medyayı kullandığınıza bağlıdır.

Instagram Hesabım Askıya Alındı

instagram-hesabim-askiya-alindi

Instagram Hesabınızı Neden Askıya Alır?

1. Aşırı Sayıda Takip/Takipçi ve Beğeni

Instagram’dan geçici bir blok almanın en belirgin işareti, bir seferde önemli sayıda beğeni ve takipçiyi büyütmeye çalışmaktır. Yani laf aramızda fenomen olmaya çalışmak. =) Üçüncü taraf promosyon araçlarını kullandıysanız veya kullanıcıların profillerini incelemeden manuel eylemler gerçekleştirdiyseniz bu her iki durumda da olabilir.

Sadece akıllı telefonunuzu alın ve sizi bir hafta önce takip eden tüm kullanıcıları kontrol edin. Eminim bu hesapların %80’i zaten size sürekli spam gönderiyordur ve engellenecektir. Bunun en olası nedeni, takip ve beğenilerdeki sınırları aşmalarıdır.

Resmi Instagram referansına göre sınırlamalar ve kısıtlamalar şöyle:

 • Saatte maksimum beğeni sayısı: 60
 • Saatte maksimum yorum sayısı: 60
 • Saatte maksimum takip/takibi bırakma sayısı: 60
 • Saatte maksimum mesaj sayısı: 60

Ancak yeni bir hesabınız varsa sınırlar daha da kısıtlı:

 • Saatte maksimum beğeni sayısı: 30
 • Saatte maksimum yorum sayısı: 30
 • Saatte maksimum takip/takibi bırakma sayısı: 30
 • Saatte maksimum mesaj sayısı: 30

Önemli hatırlatma! Instagram, istenmeyen kullanıcıları engellemenin yanı sıra takip ve takibi bırakma sayısını da toplar. Toplamda, hesabınızda günlük 1440’tan fazla işlem yapamazsınız. Bu eylemleri uygun şekilde dağıttığınızdan emin olun.

Instagram kurallarının ihlali geçici bir engele yol açar. Profilin işlevselliğini sınırlamayı içerir. Bir süre (2 saatten 2 haftaya kadar) Direkt Mesajlarda yorum yapamaz, beğenemez veya takip edemezsiniz. Geçici olarak bloke edilecek kadar şanslıysanız, profilinize hiçbir şey yapmayın ve hiçbir yere talep ya da şikayet yazmayın. Tamamen eski haline dönmeden önce biraz sosyal medya detoksu yapın. =)

2. Çok Sık Yayınlanan Yayınlar

Instagram, yayınların algoritmasını tek bir hesaptan izler. Mesele şu ki, yalnızca sosyal ağ, doğru ve en güvenli yayın sayısının ne olduğunu bilir. Bu nedenle, sık sık gönderi yayınlayabilen ve bunun karşılığında ne yorum, ne beğeni, ne de takiipçi hiçbir şey alamayan diğer hesapları takip etmemek tavsiye edilir.

Her profil için en uygun tavsiye, gönderiler arasında duraklamalar yapmaktır. Bunu yaparak, spam gönderme ve diğer manipülasyonlardan şüphelenilmeyeceksiniz. Ayrıca, aynı fotoğrafı aynı anda farklı hesaplardan yayınlamamanızı öneririz. Gönderilerinizin gerçekten harika görünmesini istiyorsanız, sosyal medya şablonlarını kullanabilirsiniz.

3. Telif Hakkı İhlali

Telif hakkı sorunu Instagram’da çok çok katı ve önemli. Hesabınızdaki tüm görseller ya size ait olmalı ya da yazar/fotoğrafçı tarafından izni verilmelidir. Başkasının resmini paylaşmak istiyorsanız, fotoğraftaki yazarı etiketleyin (Instagram hesabının olması şartıyla) ve açıklamada yazara atıfta bulunun. Görselleri ticari amaçlarla kullanıyorsanız, yazarın iznini istemeniz gerekecektir. Haklarına sahip olmadığınız müzikli bir video yayınlarsanız, Instagram böyle bir gönderiyi kesin olarak kaldıracaktır.

Telif hakkı kurallarını göz ardı etmenin sonucu nedir? Yazar, fotoğrafı kendi rızası olmadan veya yazarını belirtmeden kullandığınız için sizi Instagram’a bildirebilir ve telif hakkı ihlali nedeniyle engellenebilirsiniz. Daha da kötüsü, soluğu mahkemede alabilirsiniz. Mesele ciddi yani!

4. Sosyal Ağ Kurallarını İhlal Eden Resimler/Videolar

Çıplaklık, cinsel içerik, istismar ve şiddet içeren fotoğraflar ve videolar kesinlikle uygunsuz kabul edilir. Hangi hedefi takip ederseniz edin, bu tür uygunsuz içerik yayınlamak hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir.

5. Kullanıcı Şikayetleri

Diyelim ki birisi hesabınızın bir tehdit olduğunu düşündüğü için ” Bildir ” düğmesini tıkladı. Hesabınızı bildiren başka kişiler de varsa, Instagram er ya da geç profilinizi fark edecek ve anında bloke edecektir. İnsanlar farklı nedenlerden şikayet edebilirler: kitlesel beğenme, kitlesel takip, hakaret, uygunsuz içerik, spam vb. Dolayısıyla, genel olarak, yukarıda bahsettiğim her şey hesabınızın bloke edilmesine neden olabilir, aman dikkat!

6. Farklı IP Adresleri ve Cihazlar

Hesabınıza birden fazla cihazdan giriş yapıp SMS yoluyla onaylarsanız, platformun sizi engelleme olasılığı daha düşüktür. Ancak, farklı cihazlardan ve IP adreslerinden giriş yaparsanız, Instagram hesabınızın dolandırıcılar tarafından saldırıya uğradığını düşünebilir. Sosyal ağ buna neredeyse anında tepki verir ve kendi güvenliğiniz için profili engeller.

Instagram Hesabınızı Geri Yüklemek

Çoğu zaman Instagram profilleri geçici bir engelle “cezalandırır”. Bu, normalde size açık olan bir veya birkaç eylemin kısıtlanacağı anlamına gelir. Örneğin, beğenmeniz ve takip etmeniz kısıtlanır.

Başta dediğim gibi, geçici olarak engellendiyseniz, hiçbir şey yapmayın. Instagram nihayetinde tüm ayrıcalıklarınızı geri verecek. Sadece size geçici blok veren eylemleri bir daha tekrarlamamaya özen gösterin.

Asıl sorun, Instagram tarafından engelli olduğunuz zamandır. Instagram, profilleri Topluluk Kurallarını veya Kullanım Koşullarını ihlal ederse kullanıcıları uyarmadan engelleme hakkına sahiptir. Bu yüzden ikisini de dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Hesabınızda oturum açmaya çalışırken, şunu söyleyen bir hata size durum özetini bildirir: Instagram Hesabınızın yanlışlıkla bloke edildiğini düşünüyorsanız karara itiraz edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında hesabınız siz veya başka biri tarafından silindiyse, Instagram onu kurtaramaz. Aynı e-posta adresiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla eski kullanıcı adını bir daha kullanamayacaksınız. Birisi hesabınızı tamamen silmediği sürece, profilinizin hayatta kalma şansı vardır.

Aşağıdaki mesajı görürseniz, “Daha Fazla Bilgi Al” düğmesini tıklayın.

instagram-hesabim-askiya-alindi

Instagram’dan bir mesaj göreceksiniz. Alt kısımda, profilinizin yanlışlıkla devre dışı bırakıldığını bildirmek için “Bize bildirin” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki ekranda bunun ticari veya kişisel bir sayfa olup olmadığını belirtmek için yeni bir soru olacaktır.

Formu doldurun. Bir işletme hesabını geri yüklemek için tam adınızı, Instagram kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi belirtmelisiniz.

Ayrıca, platform sizden şirket/işletme ile ilişkinizi kanıtlayan bir belge eklemenizi ister. Bu tür belgelere örnek olarak yerel lisansınız, kayıt sertifikanız, alan adı kaydınızın teyidi vb. verilebilir.

“Gönder”i tıklayın ve e-postayı bekleyin. Cevap oldukça kısa süre içinde, genellikle 1-2 iş günü içinde gelmelidir.
Hesabınızın neden devre dışı bırakıldığını açıklamadıkları için biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ne yazık ki sır, Instagram destek ekibinde sonsuza dek kalacak…

Twitter Hesabım Askıya Alındı

twitter-hesabim-askiya-alindi

Twitter hesabınıza giriş yaptınız ve hesabınızın askıya alındığını fark ettiniz! Panik yapmayın: Hesabınız yalnızca askıya alındı, yasaklanmadı. Twitter desteği ile iletişime geçmeniz, sorununuzu net bir şekilde açıklamanız, sorununuzun kısa bir açıklamasını yapmanız ve sabırlı olmanız yeterlidir. Hesabınızın askıya alınmasının geri alınması normalde 7 (yedi) gün sürer. Daha fazla insanın Twitter ve sosyal medyayı kötüye kullanmasıyla gelecekte daha uzun süreceği kaçınılmaz ama biz iyimser düşünmeye devam edelim…

Hesabınızın yanlışlıkla Twitter tarafından askıya alınmış olması mümkündür. Twitter’ın otomatik spam algılama sistemi her zaman doğru anlamadığı için bu kullanıcıların başına sıklıkla geliyor. Haklı nedenlerle askıya alınmış olsanız bile, hesabınızın otomasyonunu takiben yasaklanmış olsanız veya takip eden manuel agresif davranış nedeniyle, aşağıdaki doğru protokolü izlerseniz hesabınızı askıya almayacaksınız.

Şüpheli Etkinlik Nedeniyle Askıya Alınırsa Geri Yükleme

Twitter’a giriş yapın.

Başlat’a tıklayın. Hesabınızın ele geçirilmiş olabileceğinden şüpheleniliyorsa, size hesabınızın kilitlendiğini bildiren bir mesaj göreceksiniz. Telefon numaranızı, e-posta adresinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi onaylamanız gerekecektir.

Başlat’ı tıklayın.

Doğrula’ya tıklayın. Hesabınızı doğrulamak için kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekecek. Talimatları izleyin ve hesabınızla ilgili tüm soruları yanıtlayın.

Telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girin. Hesabınızla ilişkili telefon numarasını veya e-posta adresini girin. E-postanız aracılığıyla bir onay kodu veya talimat alacaksınız.

Metin mesajlarınızı veya e-postanızı kontrol edin. Hesabınızla ilişkili telefon numarasını veya e-postayı girdikten sonra metin mesajlarınızı veya e-postanızı kontrol edin ve Twitter’dan yeni bir mesaj arayın. Mesaj, hesabınızın kilidini açmak için kullanabileceğiniz bir doğrulama kodu içermelidir.

E-postayı bulamazsanız, önemsiz, spam, promosyon veya sosyal e-posta klasörlerinizi kontrol etmeniz gerekebilir.
Onay kodunu giriniz. Metin mesajlarınızdan veya e-postanızdan doğrulama kodunu aldıktan sonra, doğrulama kodunu Twitter uygulamasına veya web sitesine girin.

Bu, hesabınızın kilidini açacaktır.

Twitter şifrenizi değiştirin. Hesabınız güvenlik nedeniyle askıya alınmışsa, hesabınızın kilidi açılır açılmaz şifrenizi değiştirmek isteyeceksiniz.

Kuralların İhlal Edilmesi Nedeniyle Askıya Alınırsa Geri Yükleme

1. Kuralları Okuyun

Ana sayfa yayınınızın yerine kötü bir sarı süspansiyon çubuğu bulursanız, Twitter Kuralları, başvuracağınız web sayfası olmalıdır. Bu uygulama kurallarını dikkatlice okuyun ve son etkinliğinizi gözden geçirin – yüzlerce kullanıcıyı birkaç saat içinde takip ettiniz mi? Yeni takipçilere otomatik mesajlar mı gönderiyorsunuz? Öyleyse, askıya alınma nedeninizi belirlemiş olabilirsiniz.

2. İtirazda Bulunun

Neyi yanlış yaptığınızı anladıktan sonra, Twitter overlords’a bir bildirimde bulunarak askıya alınmaya itiraz etmeniz gerekir.

Bunun için süreç, Twitter’da bu sayfaya giden bağlantıları takip ederek yapılabilecek basit bir işlemdir. İtirazınızda nazik ve öz olun; sinirlenmek davanıza yardımcı olmaz. Neyi yanlış yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız o zaman bunu söyleyin, ancak kullandığınız üçüncü taraf uygulaması veya gönderdiğiniz spam tweet olabileceğine dair bir fikriniz varsa itiraf edin.

Hesabınıza giriş yapın, destek formuna gidin ve ‘askıya alınmış hesap’ seçeneğini seçin. Sonrasında aşağıdaki gibi bir mesaj gönderin:

“Hesabım askıya alındı ve nedenini bilmiyorum. Son birkaç gün içinde birkaç Twitter hesabını takip ettim. Yönergelere uyduğuma inanıyorum ve bu askıya alınma ile sonuçlanabilecek herhangi bir eylemde bulunmadığımı düşünüyorum. Hesabı Facebook sayfamla da entegre ettim.
Benim için önemli olduğu için lütfen hesabımı en kısa zamanda yeniden etkinleştirir misiniz?”

twitter-genel-merkez

Twitter, isteğinize ilk olarak standart e-postayla yanıt verecektir:

Merhaba ekmektatlisi!

Hesabın askıya alınmasına itiraz ettiğinizi anlıyoruz. Lütfen bu e-postanın tamamını okuduğunuzdan emin olun; hesabınızı yeniden açmak ve hesabınızın incelenmesini tetiklemek için daha fazla işlem yapmanız gerekecektir.

Twitter, hesapları çeşitli nedenlerle askıya alır:

 • Hesabınız aşağıdaki agresif davranış nedeniyle askıya alındıysa, Twitter hesabınızla ilişkili adrese bir e-posta bildirimi almış olmanız gerekir. Hesabınızdan yasaklanan tüm otomasyonu kaldırdığınızı onaylamanız gerekecek ve her türlü manuel agresif takip davranışını durduracaksınız. İtiraz sürecinizi hızlandırmak için, henüz incelemediyseniz En İyi Uygulamalar sayfamızı inceleyin ve ardından bu çağrıya, politikalarımızı anladığınızı ve herhangi bir yasaklı davranışta bulunmayacağınızı onaylayarak yanıt verin.
 • Hesabınızın neden askıya alındığını belirten bir e-posta almadıysanız, lütfen Twitter Kurallarını gözden geçirmek için bir dakikanızı ayırın. Başka bir nedenle askıya alındığınızdan şüpheleniyorsanız, lütfen bu e-postayı kısa bir açıklama ile yanıtlayın.
 • [email protected] adresinden ‘askıya alındığınızı’ veya hesabınızı sileceğimizi belirten bir e-posta aldıysanız , güvendesiniz; e-posta sahte. Daha fazla bilgiyi burada https://support.twitter.com/articles/204820-safety-fake-twitter-emails.

Hatalardan kaçınmak için çabalarken, hesabınızın yanlışlıkla askıya alınmış olması da mümkündür. Kuralları inceledikten sonra, hesabınızın neden askıya alındığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa, bu e-postayı yanıtlayarak bu kadarını belirtmeniz yeterlidir; durumunuza bir kez daha bakarız. Hata bizim çıkarsa özür dileriz.
Teşekkürler,
Twitter

3. Bu E-Postayı Yanıtlayın

İtirazda bulunmak ve yukarıdaki adımları takip etmek, Twitter’ın itirazınızdan sonraki 24 saat içinde size bir e-posta göndermesine neden olur. Sorgunuzun sıraya girmesi için bu otomatik e-postayı yanıtlamalısınız. Bunu atlarsanız itirazınız dikkate alınmayacaktır. Orijinal itirazınızı kopyalayıp yapıştırın ve gönder düğmesine basın – bu kadar basit.

Twitter’a aşağıdakine benzer bir e-postayla yanıt verirsiniz:

Merhaba Twitter,

Politikalarınızı anladığımı ve herhangi bir yasaklanmış davranışta bulunmadığımı/bulunmayacağımı onaylıyorum.
Twitter’ı dün Facebook sayfamla entegre ettim ve bazı test bağlantılarıyla bazı güncellemeler oluşturdum. Askıya alınmaya bu neden olduysa, lütfen özürlerimi kabul edin.

Ayrıca bazı hesapları takip ettim. Askıya alınmaya bu nedenle olduysa da, lütfen yine özürlerimi kabul edin.

Yönergelerinizi tekrar okudum ve hesabımın neden askıya alındığına dair açık bir neden göremedim. Hesabım benim için önemli. İletişim kuracak pek çok harika şeyim var ve hevesli bir Twitter kullanıcısıyım. Hesabımın mümkün olan en kısa sürede geri verilmesini talep ediyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

Yedi gün sonra Twitter’dan aşağıdaki mesajı almalısınız:

Merhaba ekmektatlisi,

Hesabınız, Twitter’ı spam’den uzak tutmak için sahip olduğumuz otomatik sistemlerden biri tarafından yakalandı. Diğer kullanıcıları biraz agresif bir şekilde takip ediyormuşsunuz gibi görünüyor, çünkü izlediğiniz kullanıcıların büyük bir kısmı hesabınızı engellemiş veya hesabınızı spam olarak bildirmiştir. Hesabınız artık askıya alınmamış durumda, ancak diğer kullanıcıları takip etme kriterlerinizi gözden geçirmek ve şu anda kurallarımıza ve en iyi uygulamalar sayfalarımıza bir kez daha göz atmak isteyebilirsiniz:

 • Twitter Kuralları: https://twitter.com/rules
 • Aşağıdaki Sınırlar ve En İyi Uygulamalar: https://support.twitter.com/entries/68916
 • Otomasyon Kuralları ve En İyi Uygulamalar: https://support.twitter.com / entryler / 76915

Daha fazla ihlalin kalıcı olarak askıya alınmasına neden olabileceğini lütfen unutmayın.

Bir işletmeyseniz veya iş amacıyla yoğun bir şekilde Twitter’a güveniyorsanız, müşterilerin ve takipçilerin sizi geçici olarak bulabilmesi için benzer bir Twitter tanıtıcıya sahip başka bir hesap oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

Yedi gün sonra ilerlemeyi takip etmek doğaldır, bu nedenle ilk e-postayı tekrar yanıtlamaktan çekinmeyin, ancak her şeyi dostça tutmayı unutmayın.

Sonunda size itirazınızı ve ilk etapta askıya alınma nedeninizi bildiren bir e-posta alacaksınız. Takip sayınız ‘0’ ise panik yapmayın – saldırgan taktikler nedeniyle askıya alınmadıysanız – bu birkaç saat içinde normale dönecektir.
Tüm sosyal medya platformları gibi, Twitter da blog trafiğinizi artırmanın ve son gönderilerinizi takipçilerinizle paylaşmanın harika bir yoludur, ancak tüm sosyal yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın ve her zaman kurallara göre oynamayı unutmayın.

Facebook Hesabım Askıya Alındı

facebook-hesabim-askiya-alindi

Facebook, kullanıcılarının güvenliğini korumak için siteyi şüpheli ve yasadışı faaliyetlere karşı dikkatlice izler. Bazen bu etkinlik, bir kullanıcının kişisel Facebook profiline erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarını içerirken, diğer zamanlarda taciz şüphelerini içerir. Bir hesabın askıya alınma nedenine bağlı olarak, kullanıcı önceden bildirim alabilir. Ancak çoğu durumda, kullanıcılar başarısız bir şekilde hesaplarına giriş yapmayı deneyene kadar bilgilendirilmez.

Facebook, yetkisiz erişime veya bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmasına işaret ediyor gibi görünen şüpheli oturum açma etkinlikleri, işletme tanıtımı için bir işletme sayfası yerine sahte bir ad veya kişisel bir hesap kullanımı veya sitenin kurallarının ihlali gibi çeşitli nedenlerle kullanıcıların hesaplarını askıya alır. Çoğu durumda, bir dizi güvenlik prosedürünü başarıyla tamamlamanız koşuluyla, hesabınıza birkaç saat veya bir gün içinde yeniden erişebilirsiniz.

1. Kimliğinizi Onaylayın

Facebook, tam adınızı doğrulamanızı ve resmi bir kimliğin taramasını veya fotoğrafını gösteren bir JPEG dosyası yüklemenizi gerektirir. Facebook, kimliği, gerçek adınızı ve doğum tarihinizi doğrulamak için kullanır; bu, hizmetin hesabınızda tanımlayıcı bilgiler olarak kullanmanızı gerektirdiği iki bilgi parçasıdır. Adınız profesyonel unvanları, sayıları, sembolleri veya renksiz laf kalabalığını içeremez. Takma ad gibi gerçek adınızın bir biçimi olarak kullanılıyorsa, gerçek adınızın veya ikinci adınızın yerine bir takma ad kullanabilirsiniz. Facebook, hem adınızı hem de doğum tarihinizi gösteren herhangi bir resmi kimliği kabul eder. Yüklediğiniz belgelerin birleşimi adınızı ve doğum tarihinizi doğruladığı sürece, elektrik faturaları, tıbbi kayıtlar, maaş koçanları, kütüphane kartları ve banka hesap özetleri dahil olmak üzere iki alternatif kimlik biçimi de kullanabilirsiniz.

Oturum açıp “Güvenlik nedeniyle hesabınız geçici olarak kilitlendi.” mesajını görürseniz, öncelikle nüfus cüzdanınızın bir kopyasını hazır bulundurmanızı isteyen kılavuzu izleyin. Bunun hesabınız olduğundan emin olmak için, devlet tarafından verilmiş kimliğinizin renkli bir fotoğrafını yüklemeniz gerekiyor. Kimliğiniz adınızı, doğum gününüzü ve bir fotoğrafınızı içermelidir.

Facebook için kabul edilebilir kimlik biçimleri Pasaport, Sürücü Belgesi, devlet tarafından verilmiş Kimlik Kartı, Askeri Kimlik Kartı veya Göçmenlik Kimlik kartıdır. Devlet tarafından verilmiş bir kimliğiniz yoksa alternatif, adınızı içeren diğer iki tanımlayıcı dosyalar göndermektir, bunlardan biri doğum tarihinizi göstermenizi gerektirir. Facebook, “kabul edilebilir bir kimlik formu sağlamadığınız sürece hesabınızın kilidini açamayacağını” belirtir.

2. Arkadaşlarınızın Fotoğraflarını Tanımlayın

Facebook, kendi görüntü yüklemelerinizden oluşan bir diziden bir araya getirilmiş bir fotoğraf güvenlik kontrolü gösterir ve sizden resimlerdeki kişileri belirlemenizi ister. Arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı da içeren gruplara tanımadığınız kişileri içeren çok sayıda fotoğraf eklediyseniz, ilk denemede fotoğraf güvenlik kontrolünü geçemeyebilirsiniz. Birkaç saat bekleyin ve başka bir girişimde bulunun, bu sırada Facebook size tanımlanacak alternatif bir resim seçkisi sunacaktır.

3. Güvenlik Sorusunu Cevaplayın

Birçok çevrimiçi hesap kaynağı gibi, Facebook size kim olduğunuzu doğrulamak için kullanabileceğiniz bir güvenlik sorusu ve yanıtı oluşturma fırsatı sunar. Seçtikten sonra değiştiremezsiniz, bu yüzden kolayca hatırlayabileceğiniz, ancak başkalarının kolayca tahmin edemeyeceği bir şey seçin. Bu kimlik kontrolü, askıya alınmış bir Facebook hesabına yeniden erişim elde etmenin bir yolu olarak alternatif bir e-posta adresi ve o hesap için şifre sağlamayı içeren bir adımın yerini alabilir. Sorunun cevabını hatırlayamıyorsanız, hesabınızda güvenilir kişiler olarak listelediğiniz arkadaşlarınızı arayabilir ve onlara sizin için bir güvenlik kodu almaları için ziyaret edebilecekleri bir web adresi verebilirsiniz. Facebook hesabınıza üç ila beş arasında güvenilir kişi ekleyebilirsiniz.

4. Çevrimiçi Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Gerçekleştirin

Bazı durumlarda Facebook, kullanıcının bilgisayarındaki kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili bir etkinlik modeli tespit ettiği için bir hesabı askıya alır. Facebook, kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılım şirketi McAfee ile ortaklaşa, hesabınıza yeniden erişim kazanmanıza izin vermeden önce tamamlamanızı gerektirebilecek çevrimiçi bir tarama ve temizleme işlemi sağlar. Facebook, sürecin bir saat gerektirdiğini tahmin ediyor ve hizmeti ücretsiz olarak sunuyor. Tarama, bilgisayarınızdaki kişisel bilgileri etkilemez veya bunlara erişmez.

Hesabınız yetkisiz erişim girişimleri nedeniyle askıya alınmışsa, Facebook Ayarları menünüzün Gizlilik bölümünde oturum açma bildirimlerini ve oturum açma onaylarını etkinleştirerek güvenliği artırmak isteyebilirsiniz. Giriş bildirimleriyle, biri tanınmayan bir cihazdan hesabınıza giriş yaptığında anında bir metin mesajı veya e-posta alırsınız. Giriş onaylarıyla, tanınmayan bir cihazdan hesabınıza giriş yapmaya çalışan herkesin benzersiz bir dört basamaklı kod girmesi gerekecektir. Bu kod, hemen hesabınızla ilişkilendirilmiş cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilir. Siz de hesabınızı kurtarabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi hesabınızı kurtarmak için öncelikle neden askıya alındığınızı öğrenmeniz gerekir. Daha sonra hangi sosyal medyayı kullandığınıza göre adım adım yönergeleri takip edebilirsiniz.
İşte bu kadar! =)