Skip to content

Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?

Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?

Reklam ilgi alanları belirlenirken dijital platformlar bizi bir dedektif gibi inceliyor ve belkide bizi en yakınlarımızdan bile daha çok tanır hale geliyorlar. Peki reklamlar için ilgi alanlarını belirlemek neden bu kadar önemli? Benim kaç yaşında olduğumu, hangi müzik türlerini sevdiğimi, kamp yapmaktan hoşlandığımı ya da köpekleri sevdiğimi bilmek Google için neden bu kadar önemli? En yakın arkadaşım hatta sevgilim bile benim ne renkten hoşlandığımı bilmiyorken Google benim sevdiğim rengi neden bu kadar önemsiyor? Çok basit; herkesin bildiği gibi ilgi alanlarıma göre benim karşıma çıkardığı reklamlar sayesinde başarısını arttırıyor. Yalnızca bu da değil tabi ki ilgi alanlarıma göre tükettiğim içerikler sayesinde Google’da daha fazla zaman geçirmiş oluyorum.

 

Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?
Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?

Sizi karşılayan bu ekranda ‘’Reklam Kişiselleştirme Açık’’ ibaresini göreceksiniz. Dilerseniz bunu ‘’Hayır’’ olarak değiştirebilir ve reklamlarınızı size özel ‘’kişiselleştirilmiş’’ olarak göremeyebilirsiniz. Bu ayarın açık olması sizin göreceğiniz reklamları sizin için yararlı hale getirmeyi sağlıyor. Devam edersek sayfada aşağılara indiğinizde Google tarafından nasıl tanındığını göreceksiniz. İnsanların beni nasıl tanımladığını, nasıl biri olarak gördüklerini duymayı hep severim ancak bunu yapan yapay zeka olunca daha da heyecanlanıyorum. Umarım sizin için de merak uyandırıyordur.

Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?
Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?

Yaşınız, cinsiyetiniz başta olmak üzere hoşlandığınız her şeyi sırasıyla burada görebilirsiniz. Açık konuşmak gerekirse bu kategorileri gördükçe çevrimiçi geçmişim gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Beni 37 farklı kategoride eşleşmiş olan Google belkide beni tanıyan çoğu kişinin bilmediği şeyleri bilerek beni ne kadar önemsediğini göstermiş oldu diyebilirim. Çünkü yukarıda gördüğünüz kategorilerde blues, caz, dünya müzikleri varken aşağıdaki ekran görüntüsünde yalnız kaldığımda dinlemekten çok hoşlandığım belki de en yakın arkadaşımın bile bilmediği Halk Müziği sevgimi görüyoruz.

Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?
Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?

Tabi benim reklam ilgi alanlarım içinde Halk Müziği olması sizi çok ilgilendirmiyor olabilir. Haklısınız. Ancak reklam verenler için bu ilgimi bilmek çok kıymetli bir bilgi olacaktır. Bu alanda karşıma çıkan reklamlar ile ilgi alanıma uygun içerikle tüketmek beni de mutlu edecektir. Daha da önemlisi ilgi alanıma uygun çıkan reklamlar sayesinde internet aksiyonlarım şekillenecektir. Bu durum olayın pozitif yanı ancak bunun tam tersi de mümkün olabilir. Bunun için de Google diyor ki ‘’Benim için sen böyle bir kişisin her hareketin kıymetli ve her ilgi alanın benim için değerli. Benim için değerli olan şeyleri önemsemiyorsan eğer istediğin kategorileri ‘’Devre Dışı’’ bırakabilirsin.’’ Böylece bu alanda reklam görmeyeceksin. İlgi alanların arasında olmayan bu kategori ile ilgili reklamları görmemeyi tercih edebiliyorum.

Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?
Reklam İlgili Alanları Nasıl Belirleniyor?

Reklamlar için bu ilgi alanlarını nasıl belirlediğine gelirsek dijitalde yaptığımız her hareketimiz bir ayak izi olarak takip ediliyor. Amacı bizi tanımak olan dijital platformlar izlediğimiz video içerikler, okuduğumuz blog yazıları, haberler, forum siteleri, dinlediğimiz şarkılar ve bunları insanlarla paylaşıyor olmamızdan anlamlar çıkarıyor ve makine öğrenimi sayesinde beni en yakınlarımdan daha iyi tanımaya çalışıyor. Bu sayede reklam verenler için en kıymetli bilgilere sahip olup benim ilgileneceğim reklamları bana gösteriyor. En önemlisi de Google reklam ilgi alanlarınız dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi kimse satmaz.

Belirtmek isterim ki çerezlerinizi temizlemiş olsanız dahi, Google’ın kişiselleştirilmiş reklamlar göstermemesi konusunda tercihinizi korumak için tarayıcı eklentisi yükleyebilmeniz mümkündür. Bunun için şu link sizi yönlendirecektir.

Reklam ilgi alanlarını özellikle Google nasıl yönetiyor ve neye göre belirliyor sorusuna cevap olmaya çalıştık. Ancak Google dışında da diğer reklam ağlarından gelecek reklamları kontrol etmek mümkün. Unutmayalım ki reklamları ilgi alanlarımıza göre almak hem kişisel olarak hem de reklam veren markalar açısından önemlidir. Karşınıza çıkan reklamların nasıl belirlendiği ile ilgili farklı yöntemlerde var tabi bunlardan bir diğer hedefleme yöntemine ait blogumuzu buradan inceleyebilirsiniz.