Skip to content

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir?

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir?

2013 yılında, tüm e-posta trafiğinin %84’ü spamdı. Bu demek oluyor ki hedef kitleniz, ürünlerini satmaya çalışan şirketler tarafından günlük olarak bombalanıyor. Aşırı doymuş bir pazarda, tüketicilerin rahatsız edilmeleri ve tüm reklamları görmezden gelmeleri kaçınılmaz!

Peki ya potansiyel müşterilerinizin çevrimiçi deneyimleri farklı olursa? Ya reklamlarınız tamamen ilgi alanlarına ve arkadaşlarına uyarsa? Bağlı hissetmek fark yaratır!

Ortalama çevrimiçi okuyucunun yaklaşık 15 saniye sonra ilgisini kaybettiği göz önünde bulundurulduğunda, karışık medya içeriğinizi kişiselleştirmek ilginç ve çoğu zaman etkili bir yaklaşımdır.

Kişiselleştirilmiş pazarlama (veya birebir pazarlama) en temel düzeyde şu şekilde açıklanabilir: Şirketlerin veri toplama, analiz etme ve otomasyon teknolojisini kullanarak alıcılara kişiselleştirilmiş içerik sunma stratejisinin uygulanmasıdır. Bireysel tüketiciler için mesajlar yaratan, hedeflenen pazarlamanın nihai şeklidir. Bununla birlikte, bireysel mesajları oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanan ve şirket merkezli satış motorları yerine müşteri odaklı öneri motorları üreten otomatik bir süreçtir.

İletişim, her türlü pazarlamanın temel becerisidir ve çoğu pazarlama programının önemli bir bileşenidir. Kişiselleştirilmiş pazarlamanın amacı, müşterileri ya da potansiyel müşterileri, her biriyle ayrı ayrı iletişim kurarak gerçekten meşgul etmektir.

Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejiniz kullanıcı verileriyle başlar. Kampanyalarınızın başarısı, verileri ne kadar iyi topladığınız ve ölçtüğünüze bağlı olacaktır. İster e-posta listesi segmentleri, ister anketleri olsun, kullanıcılarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için farklı veriler toplayabilirsiniz. Pazarlama kampanyalarınız aracılığıyla daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmanın tek yolu budur.

Yeterli veriye sahip olduğunuz ve tipik müşterinizin bir resmini çizmeye başladığınızda, pazarlama kampanyalarınızı uygun şekilde kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. İnternet yazılımı, şirketlerin müşterilerin oturum açtığı fiziksel konumları belirlemelerini, müşterilerin onlarla yaptıkları işlemleri kaydetmelerini ve tüketicilerin diğer alışveriş ilgi alanlarını öğrenmek için izleme çerezleri kullanmasını sağlar. Bu verilerle, bir web sitesi bir ziyaretçinin deneyimini, dil tercihlerini ve ürünlerini ve ilgilenmeleri daha muhtemel olan tekliflerini içeren özelleştirilmiş bir sayfa göstererek kişiselleştirebilir.

Neden Kişiselleştirilmiş Pazarlama?

Bire bir pazarlama veya bireysel pazarlama olarak da bilinen kişiselleştirilmiş pazarlama, şirketlerin mevcut veya potansiyel müşterilere bireyselleştirilmiş mesajlar ve ürün teklifleri sunmak için veri analizi ve dijital teknolojiden yararlandığı bir pazarlama stratejisidir.

Müşterilerin istediği şey, pazarlama kişiselleştirmesidir. 18-64 yaş arası 1000 tüketicinin Epsilon anketine göre:

  • %80’i, kişiselleştirilmiş deneyimler sunuyorsa, bir şirketle iş yapmanın daha muhtemel olduğunu söylüyor.
  • %90’ı kişiselleştirmeyi çekici bulduğunu iddia ediyor.
  • Tüketicilerin yarısından fazlası, sizden faydalanmak için kullandığınız sürece, kişisel bilgilerini teslim etmeye istekli olduklarını bile söylemektedir.

Teknolojik gelişmelerle müşteri beklentileri değişiyor. Müşteriler kişisel bilgilerini sağladıklarında, benzersiz özelliklere sahip bir birey olarak görülmek isterler. Pazarlamacılar olarak, müşterilerin istedikleri bilgileri, doğru yerde ve doğru zamanda vermemiz gerekiyor.

Buradaki kilit nokta, kişiselleştirilmiş kampanyaların, göz atma müşterilerini satın alma müşterileri haline getirmesidir. Müşteriler sürekli olarak büyük satın alma deneyimleri aramaktadır ve alıcılara kişiselleştirilmiş içerik sunmak, işletmeler ile tüketicileri arasındaki ilişkiyi güçlendirir.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Faydaları

Kişiselleştirilmiş pazarlamanın hem işletmeler hem de tüketiciler için sayısız avantajı vardır. Stratejiler başarıyla uygulandığında, aşağıdaki faydalar meydana gelmektedir:

Geliştirilmiş Müşteri Deneyimi: Müşteriler karşılığında bir şeyler alırlarsa en sevdikleri markalara kişisel bilgi sağlamakta daha istekli olurlar. Formları doldururlar, beyaz bültenleri indirirler, indirim almak için anketlere katılırlar ve en sevdikleri satın alma ve tercihlerini belirtirler. Tüm bu müşteri verileri sunulurken, tüketici markaların hassas bilgileri korumalarını ve geri döndüklerinde daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmalarını beklerler.

Sürücü Geliri: Her müşteri için tercih edilen kanalı tanımlayarak ve yanıtlayarak, şirketler yatırım getirisini artırabilir. Doğru otomasyon teknolojisi ile, pazarlamacılar hangi kanal müşterisinin dahil olduğunu belirleyebilir ve daha sonra çok kanallı bir yaklaşımın parçası olarak kanallar üzerinden otomatik takip edebilir.

Marka Sadakatini Artırma: Tüketiciler bilgi ve veri sağladıklarında, belirli tercihleri ​​olan benzersiz bireyler olarak görülmeyi beklerler. Başarılı kişiselleştirilmiş pazarlama stratejilerini uygulamak için zaman ve kaynakları tahsis eden işletmeler, hem marka sadakati hem de müşteri memnuniyeti açısından rekabetçi bir avantajdan faydalanacaktır.

Kanallar Arasında Tutarlılık Yaratma: Tüketiciler bazen tek bir günde, e-posta, sosyal ve mobil dahil olmak üzere birçok kanaldaki markalarla etkileşime giriyor. Bu nedenle markaların çeşitli kanallarda tutarlılık yaratmaları her zamankinden daha önemlidir.

Stratejilerinizi mükemmelleştirmeye başladığınızda ve daha fazla veriyle çalışmaya başladığınızda müşterileriniz tüm işletmeler için geçerli olan avantajları da görmeye başlar. Öncelikle ilgili içeriği alırlar. Tüketiciler reklamdan nefret etmez; kötü reklamlardan nefret ederler. Alakasız marka mesajlaşmasından hoşlanmazlar. Kişiselleştirilmiş içerik geçmiş davranışa dayandığından, tüketicinin mesajınıza olumlu yanıt vermesi daha olasıdır. Ayrıca son tarama geçmişlerini hatırlatırlar.

Yeniden pazarlama, teoride pratikte olduğundan daha ürkütücüdür. Veriler, bir noktaya kadar, ürünlerinizi ne kadar fazla değerlendiriyorsanız, potansiyel müşterilerinizin onları satın alma ihtimalinin o kadar yüksek olduğunu göstermiştir. Gerçek şu ki, insanlar satın alırken bile dikkati dağılıyor. Sebep ne olursa olsun, yeniden pazarlama, satın alma işleminden vazgeçmeyle mücadele etmenin iyi bir yoludur. Doğru yapıldığında şunu söyleyen bir hatırlatmadır: “Hey, unutma, daha önce buna bakıyordun! Belki şimdi almaya hazırsındır.”

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Kampanyalarına Örnek Türler

Günümüzde, ortalama tüketici, markanızın yayınladığı her kampanyada kişiselleştirme beklemektedir. İşte size büyük başarılara yol açabilecek bazı kişiselleştirilmiş kampanya örneklerine bir göz atın.

Hedeflenen E-postalar

Kitlenizi daha iyi anlayabilmek, e-posta içeriğinin alaka düzeyini arttırmanın anahtarıdır. Müşteri bilgileri toplamaya başlamanın bir yolu, kayıt formlarıdır. Birisi kayıt yaptığında, doğum tarihlerinden belirli ilgi alanlarına kadar değişebilecek kendileri hakkında ayrıntılı bir anket doldururlar. Örneğin, bir giyim perakendecisi, hangi giyim tarzlarını en iyi istediklerini belirlemek için potansiyel müşterilere yaşa ve ilgi alanlarına göre e-posta gönderebilir.

Özel Video Mesajları

Belki de daha önce dans eden tatil elflerini gördünüz – kendinizin ve arkadaşlarınızın bir resmini ekleyebilir, sonra elflerin boogie olarak yüzlerini üzerlerinde bıraktıklarını izleyebilirsiniz. Veya adınızı gösteren sosyal medya videoları ve profilinize eklemiş olabileceğiniz kişiselleştirilmiş bilgilerle eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Her ne kadar bu tür kişiselleştirme izleyicileriniz için akılda kalıcı olsa da, doğru otomasyon teknolojisi olmadan zaman alıcı olabilir. Bu nedenle, bunu olabildiğince ölçeklenebilir hale getirmek için gereken araçlara ve kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun.

Ürün Önerileri

Bu oldukça yaygın bir taktiktir. Bu kampanya türü, bir kullanıcının en çok ne tür ürün, hizmet veya teklifle ilgilendiğini belirlemek ve verilerin önerilerini buna göre uyarlamak için veri toplamayı kullanır. İzlediğiniz son üç filmin tümünün drama olduğunu, en son Adam Sandler filmi önerilmesinin sizin için bir anlamı olmadığını söyleyin. Benzer şekilde, müşteriler bu kampanyaları puanlama ve zevk alıp almadıklarına göre geri bildirim sağlama yeteneğine sahiptir. Bu, müşterilerin istediklerini filtrelemelerine ve her şeyi izlerken sıkıntı yaşamadan çok daha fazla sevmemelerine olanak sağlar.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya ağlarındaki tüketiciler ve potansiyel müşteriler ile etkileşim, müşteri memnuniyetini ve marka sadakatini artırmaya yardımcı olabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sosyal medya hızlı bir şekilde çok kanallı girişimlerin bel kemiği haline geldi ve markaları potansiyel müşteriler üzerinde kafa yormaya devam eden çevrimiçi konuşmaları sürdürmeye yardımcı oldu. Pazarlamacılar, otomasyon yoluyla kişiselleştirilmiş ve alakalı sosyal medya mesajları göndererek, sosyal medya kanallarından gelen yanıtları ve müşteri verilerini toplayabilir ve bu da iletişimi geliştirmeye ve dönüşümleri yönlendirmeye yardımcı olur.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamayı Bir Üst Seviyeye Taşıyan Markalar

Coca – Cola

Kişiselleştirilmiş Pazarlamayı Bir Üst Seviyeye Taşıyan Markalar
Kişiselleştirilmiş Pazarlamayı Bir Üst Seviyeye Taşıyan Markalar

Şişelerinin üzerine yazdığı isimlerle nokta atışı bir kişiselleştirilmiş pazarlama örneği! Benzer çalışmaları Nutella’dan, Tadelle’den, Karam gibi birçok markadan daha görmüştük.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamayı Bir Üst Seviyeye Taşıyan Markalar
Kişiselleştirilmiş Pazarlamayı Bir Üst Seviyeye Taşıyan Markalar

Amazon

Ana pazarlamacı Amazon, satın alma geçmişini yönlendirmek için göz atma ve geçmiş satın alma geçmişine dayalı ürün önerileri üretir.

Davranışsal hedefleme, öngörücü modelleme ve kişiselleştirme söz konusu olduğunda, Amazon bir numaradır. Amazon, ana sayfanızı kişiselleştirmek için arama ve satın alma kaydına dayalı ürün önerilerini uyarlamak için güçlü algoritmalar kullanır. “Sık sık birlikte alınanlar” ve “bu ürünü de alan müşteriler de ayrıca satın aldı” diye düşünür: Bunları kazara olmaz ve iç görülü veri dağlarına dayanır. Dahası, müşterilerin %44’ü bu tür önerilerden satın alıyor.

Netflix

Netflix’in yaptığı her hamle, çok miktarda veriye dayanıyor ve bir şekilde İzleme Listeniz sizin tarafınızdan olduğu kadar özelleştiriliyor. Yılda 250 A/B testi yapan servis, ne zaman oyun oynamayı ya da duraklattığınızı bilir; bir başlığın yarısını izlemeyi bıraktığınızda; İzleme listenize bir şey eklemek için o küçük + düğmesini tıkladığınızda. 300 milyondan fazla üye profilinden bilgi toplar, ardından verileri kişiselleştirme çabalarına aktarır. Bu nedenle hiçbir kullanıcı Netflix ana sayfasında aynı kombinasyon satırlarının tam olarak aynı şekilde gösterilmediğini gösteriyor. Hizmetin sizi diğer yarınızdan daha iyi tanıdığını haklı bir şekilde hissedebilirsiniz!

İlginçtir ki, Netflix kullanıcı sistemine davranışını çok daha anlamlı bir ölçüm olarak kabul ederek, yaş veya cinsiyetini öneri sistemine dahil etmez. Bu sadece ikisini de değiştiren sadece önerilen başlıklar değil: kişiselleştirme Netflix oynatıcının tasarım açısından nasıl göründüğünü değiştirebilir ve giriş yaptığınız zamana bağlı olarak size farklı tavsiyeler verilir.

Spotify

Kişiselleştirilmiş müzik önerilerine yabancı olmayan Spotify, tüketicileri hedeflemek için topladığı inanılmaz miktarda veriyi kullanmak için sokaklara döküldü. Her kullanıcısına ayrı ayrı “Döne döne Dinlediklerin”, “2018’de En Sevdiğin şarkılar”, “Ezgi İçin Derlendi” gibi çalma listeleri oluşturarak kullanıcılarının gönlünde adeta taht kurdu.

Facebook’un Arkadaşlık Tarihi Videoları

Facebook, geçmiş site etkileşimlerine dayanarak yüksek oranda paylaşılabilir videolar oluşturmak için zengin kullanıcı geçmişi verilerinden yararlandı.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama İstatistikleri ve İzlenecek Trendler

Kişiselleştirmenin, pazarlamacıların dönüşümleri artırmalarına, katılımı artırmalarına ve müşteri sadakatini artırmalarına nasıl yardımcı olabileceği hakkında çok konuştuk, ancak bunu destekleyecek gerçekler nerede?

  1. Büyüyen Müşteri Beklentileri

Aslında, web sitesi içeriği kişiselleştirilmediğinde müşteriler hayal kırıklığına uğruyor. Kişiselleştirme müşteri memnuniyetinin büyük bir bölümünü temsil ettiği için pazarlamacılar bunu dikkate almalıdır.

  1. Satın Alma Davranışları

Tüketicilerin, kişiselleştirilmiş içerikle ilgilenmeye daha fazla zaman geçirmenin bir satın alma yapma olasılığını artırdığı söyleniyor. Bu, ilgi çekici, kişiselleştirilmiş içerik oluşturmanın potansiyel müşterilerinizin satın alma oranını iki katına çıkarması arasındaki fark olabileceği anlamına gelir.

  1. E-Posta İşlem Oranları

Kişiselleştirilmiş e-postalar altı kat daha yüksek bir işlem oranı sağlar. Rakamlar yalan söylemez ve markalar kampanyalarını buna göre ayarlamalıdır.

  1. Müşterilerin Tercihleri

Tüketicilerin kişiselleştirilmiş hizmet veya deneyim sağlayan bir markayı tercih etme oranı oldukça yüksek.

  1. E-Posta Açık Oranları

Kişiselleştirilmiş konu satırlarına sahip e-postaların açılması daha olasıdır. Kişiselleştirme, içerik pazarlama mesajlarının bireye daha özel hissettirmesini sağlar. Kitlenizden topladığınız verileri kullanarak, pazarlama çabalarınızın toplam etkinliğini artırarak açık oranlar elde edebilirsiniz.

Belirli kitleleri etkili şekilde hedefleyin

Belirli kitleleri etkili şekilde hedefleyin
Belirli kitleleri etkili şekilde hedefleyin

Kişiselleştirilmiş pazarlamanın asıl yararı, size belirli kitlelere ulaşma yeteneğidir. Liste bölümlerinden, anketlerden veya araştırmalardan kullanıcı verileri toplayarak, ilgi alanlarına veya satın alma alışkanlıklarına göre izleyicileri hedefleyen daha etkili e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Daha iyi içerik oluşturun

Kişiselleştirme ayrıca, müşterileriniz için özel bir hafıza bırakan daha iyi ve benzersiz içerik oluşturarak kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olur.

Müşterilerle daha derin ilişkiler kurun

Pazarlamanızı kişiselleştirmek, müşterilerinizle daha güçlü ve daha kişisel ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır. Müşterilerinize her biri için ne kadar önem verdiğinizi şükranlarınızı göstererek, doğum günleri için bir e-posta göndererek veya e-posta listenize katıldığınız yıldönümünde bir teşekkür e-postası göndererek gösterebilirsiniz.

İşinize kimlik yükleyin

Müşterilerinizin soru sormasına ve geri bildirim bırakmasına izin vermek için otomatik e-postalarınıza çalışan bir yanıt adresi ekleyin. Çalışanlarınızın yüzlerini ve adlarını ekleyerek şirketinizin e-postalarının arkasında kimin olduğunu gösterin. Müşterilerinize, şirketinizin robotlar tarafından değil insanlar tarafından yönetildiğini bildirin. Müşterinize şirketinizin insan tarafını gösterin. E-postanıza bir isim gibi kişisel bir dokunuş eklemek, müşterinin katılımını artırabilir.

Önerilerde bulunun

Müşterinizin satın alma alışkanlıklarını öğrenmek kötü bir şey değildir. Amazon ve eBay gibi perakende satış siteleri, müşterileri için daha alakalı ürün önerileri sunmak için bunu mükemmel bir şekilde kullanıyor. Bu siteler internette arama yapmak yerine, kendi davranışınıza göre daha iyi önerilerde bulunur.

Herhangi bir internet reklamcılığı oluştururken kişiselleştirme çok önemlidir. İnternet kullanıcıları alaka ve güvene cevap veriyor. Bunun dışında hiçbir şey dönüşüm kazanmaz.

Kişiselleştirme yoluyla alaka düzeyi ve güven oluşturmak için, her kampanyanın reklam ve tıklama sonrası açılış sayfasının eşleşmesi gerekir. Bu, manşet, görüntü, logo ve marka renkleri anlamına gelir. Bunlar birlikte, marka kimliğinizi güçlendirir ve ziyaretçilere reklamda söz verilenleri sunarken doğru yerde olmalarını sağlar.