Skip to content

Google Ads Reklam Önizleme Teşhis Aracı

google-ads-reklam-onizleme-teshis-araci

Google Ads reklam verenlerin birçoğunun yapmış olduğu hata; kendi reklamlarını görebilmek için kendi
anahtar kelimeleri ile arama yaptırmak. Bu yapılan yanlış, gösterimin çoğalıp tıklamanın düşük olması demektir. Bu da Ads sıralamasında önemli bir etken olan TO (tıklama ortalamasını) düşmesine neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için sunulan Ads Reklam Önizleme aracını kullanmak gerekiyor. Buradan yapılan aramalar gösterim ve tıklama oranını etkilemeyecektir. Önizleme ve teşhis aracını kullanmak için Ekim 2015 tarihinden itibaren Gmail hesabınız ile oturum açmanız gerekiyor.

Eğer reklamınız gösterilmiyor ise reklam önizleme ve teşhis aracı sayesinde reklam uzantınızın neden gösterilmediğini öğrenmenizi sağlar.

Bu aracın bir diğer avantajı ise giriş yaptığınızda arama terimin için otomatik tamamlama seçenekleri sunar. Bu anahtar kelimeler hesabınızda gösterim almış olan anahtar kelimeler arasından seçilir ve hacimlerine göre sıralanır.

Eğer bazı müşterilerinize ya da arkadaşlarınıza Google aramalarındaki yer işaretlerini veya sonuçları göstermek için “Bu aramayı paylaş” özelliğini de kullanabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken ise aracın döndürdüğü arama sonuçlarının zaman zaman değişebileceğidir.

Reklam Önizleme ve Teşhis Aracı Nasıl Kullanılır?

Reklam önizleme ve teşhis aracını kullanabilmek için Ads hesabınızın sağ üst köşesinde yer alan araçlar simgesine tıklayın ve “Planlama” bölümünün altında yer alan “Reklam Önizleme ve Teşhis Aracı”na tıklayın. Böylelikle bu aracı artık kullanabiliyor olacaksınız.

Reklam Önizleme ve Teşhis Aracını Kullanırken Unutulmaması Gerekenler

  • Öncelikle bir reklamı yeni oluşturuduğunuzda ya da reklamı değiştirdiğinizde Google tarafından incelenip onaylanması gerekmektedir. Reklamınızın onay durumunu kontrol edebilirsiniz.

 

  • Oluşturduğunuz reklam, reklam grubu ya da kampanyanın etkinleştirildiğinden emin olun. Müşterilerinize göstermek istediğinizde bu durumun önemini daha iyi anlayacaksınız.

 

  • Reklam önizleme ve teşhis aracı yalnızca Google Arama Ağında yer alan reklamlarınızı size gösterir. Bu araç ile Görüntülü Reklam Ağı reklamlarınızı görmeniz mümkün değildir.

 

  • Reklamınız olabilecek tek biçimde gösterilir. Farklı cihaz ya da tarayıcılarda yapılan kullanıcı aramalarınızdaki reklamlar farklı biçimlendirilmiş olabilir.

Reklamınızın Görünümü

Reklamınızın farklı biçimlerde görünmesinin birkaç farklı nedeni olabilir:
  • Eğer reklamınız arama sonuçlarının üstünde ise görünen URL’i başlığın altına değil de yanına yerleştirmiş olabilirsiniz.

 

  • Reklam uzantılarınız her zaman gösterilmiyor olabilir. Reklam uzantılarını hangi cihaza göre ayarladıysanız o cihazı destekleyen aramalarda gözükecektir. “Reklam uzantıları” aracılığıyla kontrolleri yaparak uzantılarınızın reklamla beraber yayınlandığına bakabilirsiniz.

 

  • Bazı durumlarda metninizin kısaltılması gerekebilir ve bu genelde üç nokta ile yapılır. Bunun önüne geçmek için dar karakterleri fazla, geniş karakterleri daha az kullanabilirsiniz.

Google Reklam