Skip to content

Dinamik Arama Ağı Reklamları Oluşturma

Dinamik-Arama-Agi-Reklamlari-Olusturma

Dinamik Arama Ağı Reklamı Nedir?

Dinamik Arama Ağı Reklamı Nedir?

Diyelim ki Google aracılığı ile bir ürün ya da hizmet arayışına çıktınız. Bu bir giyim markası da olabilir bir kuaför de. İşte tam bu aşamada markalar ya da işletmeler bu arama esnasında Google aracılığı ile potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışır. Bunu en etkili yapmasının yollarından birisi de dinamik arama ağı reklamıdır.

Özellikle gelişmiş bir web sitesine ve büyük bir envantere sahip iseniz Dinamik Arama Ağı (Dynamic Search Ads) reklamları tam size göre. Reklamınızı hedeflemek için web sitenizde yer alan içerikleri kullanarak anahtar kelime tabanlı kampanyalarınızın eksikliklerini giderebilirsiniz. 

DSA sayesinde reklam başlığınız ve açılış sayfasınız da yine web sitenizdeki içerik kullanılarak oluşturulur. Hem reklamınız ile alakalı hem de size zaman kazandıran bir reklam modeli. Sizin yapacağınız tek şey reklam öğesi açıklaması olacak. Bu da DSA reklamlarının olmadığı zaman alakalı aramayı kaçırma ihtimaline yönelik bir önlem diyebiliriz.

Dinamik Arama Ağı Reklamını Nasıl Oluşturabilirim?

Dinamik Arama Ağı Reklamını Nasıl Oluşturabilirim?

Dinamik arama ağı reklamları (DSA’lar), ‘kimin aklına gelirdi’ trafiğini yakalamanın harika bir yoludur. Benzersiz aramaları yakalarlar. DSA’lar, diğer arama kampanyalarınızdaki boşlukları doldurmanıza yardımcı olur.

Dinamik arama ağı reklamları, sitenizin içeriğine göre gösterilen arama reklamlarıdır. Google, sitenizi tarar ve sitenizdeki içerikle yakından ilgili olan arama terimleriyle eşleşir. Bu noktadan itibaren, başlık ve açılış sayfası, arama terimiyle eşleşecek şekilde dinamik olarak oluşturulur.

Kampanya Ayarları ve Kurulum

Yeni bir kampanya başlatmak için Google Ads’deki kampanya sekmesinden mavi “+” işaretini seçin.
Yeni kampanyanız için sahip olduğunuz hedefi seçin veya ‘Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun’u seçin.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_1
Devam et’e basın ve kullanmak istediğiniz kampanya türü olarak ‘Arama Ağı’nı seçin.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_2

Sonraki sayfada, kampanyanızı adlandıracak ve her zamanki gibi hedef yerlerinizi, konumunuzu, yayınlanmasını istediğiniz dilleri ve bütçenizi yapılandıracaksınız. Ancak, DSA’lar yalnızca arama ağı için olduğundan ‘Ağ’ bölümünün altında yalnızca ‘Arama Ağı’nı seçtiğinizden emin olun. Ardından devam edin.

Şimdi, ‘Reklam Grubu’ oluşturma aşamasındasınız. Sayfanın üst kısmında ‘Reklam Grubu Türünüzü’ ‘Dinamik’ olarak değiştirin.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_3

Seçildikten sonra ekranınız değişecektir. Yeni ekranda web sitenizin adresini girmeniz gerekecek.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_4

Reklam Grubu Ayarları

Bu, DSA’ların benzersiz ve normal bir arama kampanyası kurulumundan farklı olduğu bölümdür. Bu adıma geçmeden önce, sitenizin tamamını mı, sitenizdeki belirli sayfaları mı yoksa sitenizdeki belirli kategorileri mi hedeflemek istediğinizi belirlemelisiniz.

Öncelikle ‘Dinamik Reklam Hedeflerinizi’ seçmeniz gerekecektir. Üç seçenek vardır:

  1. Web Siteniz İçin Önerilen Kategoriler: Google, sitenizin içeriğine göre kategorileri önceden seçer. Bunun için, belirli reklam grubu için hedeflenecek belirli kategorileri seçersiniz.
  2. Belirli Web Sayfaları: Google’ın hedeflemesini istediğiniz belirli sayfaları siz belirlersiniz.
  3. Tüm Web Sayfaları: Hedef, sitenin tamamı olacaktır.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_5

Hedeflemenizi belirledikten sonra reklamınızı oluşturacaksınız. Başlığın ve nihai URL’nin sitenizin arama terime ve içeriğine göre dinamik olarak oluşturulacağını unutmayın. Ancak açıklama satırlarından siz sorumlusunuz.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_7

Reklamınız tamamlandıktan sonra ‘Bitti’yi tıklayın. Yukarıdaki adımları tamamladığınız zaman kampanyanız yayınlanmaya başlayacaktır.

Bu noktadan sonra, diğer herhangi bir arama kampanyasında olduğu gibi farklı özellikleri ve ayarları uygulama ve düzenleme olanağına sahip olacaksınız. Bu ayarlar şunları içerir:

• Cihaz Teklif Ayarlamaları

• Reklam Zaman Planlaması ve Teklif Ayarlamaları

• Reklam Uzantıları

• Kitle Hedefleme

• Negatif Anahtar Kelimeler

Dinamik Arama Ağı Reklamları ve Yeniden Pazarlama

Kampanyanız oluşturulduktan sonra, kampanya için yeniden pazarlamaya devam etmek isteyip istemediğinizi veya süreci nasıl yürütmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. İki ana seçenek var:

Yeniden Pazarlama: DSA kampanyasını kesinlikle bir arama yeniden pazarlama kampanyası olarak kullanın ve reklamları yalnızca sitenizi daha önce ziyaret etmiş veya sitenizde başka bir işlem gerçekleştirmiş kullanıcılara gösterin. Bu, genel erişiminizi sınırlandıracak olsa da, Google’ın markanıza aşina olan ve aktif olarak benzer ürünleri arayan kullanıcıları bulmasına olanak tanır.

Edinme: DSA kampanyasını normal bir kampanya olarak kullanın, ancak kampanya içinde yeniden pazarlama kitlelerini katman olarak ayarlayın. Bu, yeni müşteriler kazanmanıza izin verirken aynı zamanda siteyi ziyaret etmiş olan kullanıcılar için teklifleri artırmanıza da olanak tanır.

Bunun için aşağıdakileri adımları takip edebilirsiniz:

Google Ads’deki ‘Kitle’ sekmesinden + hedeflemeyi seçin.

DSA kampanyasında oluşturmak istediğiniz kitleyi seçin. Yeniden pazarlama kitleleri ‘Göz Atma’ sekmesinin altında bulunabilir.

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_8

Önemli: Kampanyanızın tüm kullanıcıları hedefleyip hedeflemeyeceğini yoksa yeniden pazarlamaya mı odaklanacağınızı belirleyecek ayarı seçin. Burada da iki seçenek vardır:

Dinamik-Arama-Agi-Reklamini-Nasil-Olusturabilirim_9

Gözlem: Bu ayarı seçerseniz, herkesi hedeflemiş olursunuz ancak daha sonra her bir kitle için teklif ayarlamaları yapabilirsiniz.

Hedefleme: Bu ayarı seçerseniz, yalnızca hedef kitledeki kullanıcıları hedeflemiş olursunuz, aynı zamanda her bir kitle için teklif ayarlamaları yapabilirsiniz.

İster büyük bir hesabınız olsun ve mevcut yapınızda boşluklar arıyor olun ister yalnızca sitenize ek trafik çekmek istiyor ve hızlı genişletme fırsatları arıyor olun, dinamik arama ağı reklamları kurulumu ve kullanım basitliği de düşünüldüğünde mutlaka denemeye değerdir.

DSA Kampanyaları Nasıl Optimize Edilir?

Çoğu Google Ads kampanyasında olduğu gibi, dinamik arama ağı (DSA) kampanyalarını optimize etmenin de birkaç yolu vardır.

Mevcut metin kampanyalarınızı ve işinizle nasıl uyumlu olduklarını değerlendirirken, kendinize şu soruyu sormalısınız: ‘Kapsamı nerede kaçırıyorum?’ veya ‘Deneyimi geliştirmek için nerede neye ihtiyacım var?’

1. Sağlam Bir Kampanya Yapısı Oluşturun

DSA kampanyaları otomatik hedefler kullandığından ve otomatik hedefler reklam gruplarında bulunduğundan, otomatik hedeflerinizi mümkün olan en spesifik reklam gruplarında çalışacak şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. Her reklam grubu, daha büyük bir kategori için bir ürünü veya ürün grubunu temsil ediyorsa, ayrıntılı bir yapınız varsa daha iyi kontrol ve yönetime sahip olabilirsiniz.

Örneğin, bir çevrimiçi market şirketi farklı içecekler için bir dinamik arama ağı kampanyası oluşturursa, soda, meyve suyu vb. için otomatik hedefler için ayrı reklam gruplarına sahip olmak ister. Bu benzersiz reklam gruplarının her biriyle, özel bir açıklama satırı oluşturabilirsiniz. Ardından da Google’ın dinamik olarak oluşturulmuş benzersiz bir başlık sağlamasına izin verin.

2. Anahtar Kelimeleri Uygun Şekilde Eşleyin Ve Tümünü Kapsayan Kampanyalar Oluşturun

DSA kampanyalarının iki nedeni vardır:

  1. Sorgu kapsamınızı genişletmek
  2. Reklam deneyiminizi geliştirmek

Uyarlanmış reklamlar ve tıklama sonrası açılış sayfalarında, göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey de sorgularınızın eşlenmesidir. Belirli kullanıcı sorgularının kampanyalar ve reklam grupları açısından eşlendiği yerleri iyileştirmek için farklı dinamik arama ağı reklam gruplarına ve kampanyalarına negatif anahtar kelimeler eklemek önemlidir. Bu ayrıca, dinamik arama ağlarınızın en alakalı reklamla en alakalı sorguya göre gösterilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Kampanya yapınızı oluşturmayı bitirdikten sonra, henüz yapmadıysanız, son bir dinamik arama ağı kampanyası oluşturmalısınız. Bir “tümünü yakalama” dinamik arama ağı kampanyası, kategori kampanyalarınızda görünmeyen diğer tüm sorguları yakalamak için tasarlanmıştır.

3. Negatifler İçin Araştırma Yapın

Yalnızca dinamik arama ağı içeren negatifler için değil, aynı zamanda metin kampanyalarınıza eklenecek anahtar kelimeler için de araştırma yapın.

Deneyimi iyileştirmeye yardımcı olmak için negatif anahtar kelimeler eklemeye devam ederken ayrıca metin kampanyalarına anahtar kelimeler eklemeye de bakmalısınız. İyi hacimli ve / veya gerçekten iyi dönüşüm sağlayan anahtar kelimelere sahip anahtar kelimeleri arayın. Bu sorguları metin kampanyalarında gerçek anahtar kelimeler olarak bulundurmak en iyisidir, böylece bu anahtar kelimelerde performans ve rekabetteki değişiklikleri izleyebilirsiniz ve dinamik arama ağı kampanyasına bağlı kalmazsınız.

4. Promosyonlarınızı ve Tekliflerinizi Vurgulayın

DSA’lar dinamik olarak başlıklar oluşturduğundan, işletmenize daha fazla tanıtım ve vurgu göstermeye odaklanabilirsiniz. Ücretsiz kargo, hızlı teslimat vb.

Sonra bunu açıklama satırınızda vurguladığınızdan emin olun ve sistemin sizin için özel başlıklar oluşturmasına izin verin.

5. Akıllı Tekliften Yararlanın

Akıllı Tekliften yararlanmak, reklam verenlerin edinme başına maliyet ve reklam harcamalarından elde edilen gelir gibi arka uç performansını iyileştirmesine gerçekten yardımcı olur. Hedef EBM veya hedef ROAS olsun, tüm dinamik arama ağı kampanyalarının akıllı teklife yerleştirilmesini öneririm. Edinme başına maliyetinizi iyileştirmek isteyen bir reklam verenseniz, hedef EBM teklifini ayarlayın. Benzer veya daha yüksek bir harcamayla daha fazla satış yapmak istiyorsanız, bir ROAS teklif stratejisi öneririm. Bunların her biri, önceki dönüşüm verilerinizi ve performansınızı analiz edecek ve bir hedef önerecektir.