Skip to content

Alan Adı Süresinin Dolma Nedenleri

domainin Suresi Doldugunda

Yenileme Hatırlatma Bildirimleri

Yenileme hatırlatıcılarını (herhangi bir nedenle) manuel olarak kapatmış olsanız bile, etki alanının sona erme tarihinden yaklaşık 30 gün önce e-posta ile hatırlatıcılar gönderilmeye başlayacaktır. Son kullanma tarihinden önce en az iki hatırlatma ve sona erme tarihinden itibaren beş gün içinde bir hatırlatma alırsınız. Bu nedenle, gelen kutunuza dikkat edin veya bu önemli hatırlatıcıları kaçırmadığınızdan emin olmak için “son kullanma tarihi” veya “yenileme” kelimelerini işaretlemek için ayarlarınızı değiştirin.

Otomatik Yenileme

Hesap bilgilerinize bakarak ve alan adınızı otomatik olarak yenilemeye geçirerek kendinizi unutmaktan kurtarırsınız. Otomatik yenileme kullanımdayken, alan adınızı sona erme tarihinden önce, genellikle sona ermeden bir gün önce otomatik olarak yeniler. Bu özellik, değişiklik yapılmadıkça veya fatura bilgilerinizle ilgili sorun yoksa çalışmaya ve otomatik olarak yenilenmeye devam edecektir.

Eski Kart Bilgileri

Alan Adlarının Süresi Dolduktan Sonra Ne Olur
Alan Adlarının Süresi Dolduktan Sonra Ne Olur

Bir kredi kartını kaybettiğinizde veya süresi sona erdiğinde, o karta bağladığınız ve daha önce otomatik faturalandırmayı ayarladığınız tüm siteleri, hizmetleri ve abonelikleri de gözden geçirmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda aklınızdaki son şey, bir yıl önce kiraladığınız bir alandaki fatura bilgilerini güncellemek ve ardından otomatik yenilemeye ayarlamak olacaktır. Süresinin dolmasına 15 günden az bir süre kala alanınızı manuel olarak yenilemeniz gerekebilir.

Birden Fazla Alan Adı Sağlayıcısı

Alan adlarınızı ne kadar çok değiştirirseniz, onları unutmak veya karıştırmak o kadar kolay olur, özellikle de çok sayıda farklı web sitesi alan adına yatırım yapmışsanız. Alanlarınızı tek bir hizmette birleştirmenizi öneririm. Merkezi bir platformdan ödeme yapmayı, alan adı son kullanma tarihlerini kontrol etmeyi veya değişiklik yapmayı çok daha kolay hale getirir.

Etki Alanına Bağlı İletişim E-Postası

Etki alanı e-postanızı, bağlı olduğu etki alanı adını yönetmek için seçerseniz, hesabın şifresini unutursanız, unutulan şifreyi geri almak için e-postayı giremeyeceğiniz konusunda bir ikilem yaratırsınız. Ayrıca, son kullanma tarihi geçerse, yenileme yetkisiz kullanım süresi boyunca bu e-postayı kullanamazsınız. Bu nedenle, hesabınıza ikincil bir e-posta adresi eklemeyi düşünmelisiniz.

Süresi Dolmuş Bir Kurumsal E-Posta Adresi

Alan adı kaydettirmenin arkasındaki süreçte çok sık karşılaştığımız bir sorun bir kişinin, iş veya kulüp e-postası gibi e-posta hesabına erişmek için bu kuruluşlarla aktif bir şekilde ilgilenmesini gerektiren bir iş veya okul e-posta hesabı kullanmasıdır. Bu nedenle, bir kişi böyle bir e-postayla bir alan adını kaydettirir ve ardından okulu bitirir veya işinden ayrılırsa, alan adıyla ilişkili e-posta adresine artık erişemez. Çoğu durumda, güvenlik sorunları veya hesabın bir bütün olarak silinmesi nedeniyle bu e-postaya yeniden erişim verilmesi imkansız olacaktır. Hesaba giriş yapmadan alanınızı yenilemek yine de mümkün olsa da, hayatı sizin için çok daha zor hale getirir ve bir alan süresi sona erme uyarısını kaçırma olasılığınızı artırır.

Alan Adı Durum Kodlarının Listesi

Alan-Adlarinin-Suresi-Dolduktan-Sonra-Ne-Olur_3

AKTİF – Bir alan adının normal durumu. Aktif alan adları web siteleri, e-posta veya ad sunucularını kaydetmek için kullanılabilir.

TAMAM – Etki alanı adı etkin ve kullanılabilir.

AKTİF DEĞİL – Ad sunucuları ayarlanmadığı veya yanlış olduğu için alan adı kullanılamaz.

REGISTRAR-HOLD – Kayıt operatörü alanı beklemeye aldı ve kullanılamaz.

KAYIT MERKEZİ-HOLD – Merkezi kayıt, alanı beklemeye aldı ve kullanılamaz.

REGISTRAR-LOCK – Alan adı, kayıt şirketi tarafından kilitlendi. Alan değiştirilemez veya silinemez. Etki alanı kullanılabilir ve yenilenebilir. Bu genellikle alan adı tescil ettireninin talebi üzerine yapılır.

REGISTRY-LOCK – Merkezi kayıt defteri, ayarlarının değiştirilememesi için etki alanını kilitledi.

REDEMPTIONPERIOD – Alan adının süresi doldu ve 30 günlük Tekliften Yararlanma Süresi altında. Alan adı kullanılamaz, değiştirilemez veya silinemez. Alan, yalnızca kullanım ücretleri ödenerek geri yüklenebilir.

GERİ YÜKLENMEYİ BEKLİYOR – Süresi dolan bir alan şimdi ETKİN duruma geri yükleniyor.

PENDINGDELETE – Etki alanının süresi doldu, kayıt defteri onu silmek üzere. Bir alan adı silinmeden önce beş gün bu durumda kalır.

CLIENT_DELETE_PROHIBITED – Alan adı silinememesi için sponsorluk kayıt şirketi tarafından kilitlendi.

SERVER_DELETE_PROHIBITED – Alan adı, silinememesi için kayıt defteri tarafından kilitlenir.

CLIENT_HOLD – Alan adı, kullanılamaması için sponsor kayıt şirketi tarafından kilitlendi.

SERVER_HOLD – Alan adı, kullanılamaması için kayıt defteri tarafından kilitlenir.

CLIENT_RENEW_PROHIBITED – Alan adı, yenilenememesi için sponsor kayıt şirketi tarafından kilitlendi.

SERVER_RENEW_PROHIBITED – Alan adı, yenilenememesi için kayıt defteri tarafından kilitlenir.

CLIENT_TRANSFER_PROHIBITED – Alan adı, başka bir kayıt şirketine aktarılamaması için sponsor kayıt şirketi tarafından kilitlendi.

SERVER_TRANSFER_PROHIBITED – Alan adı, başka bir kayıt şirketine aktarılamaması için kayıt defteri tarafından kilitlenir.

CLIENT_UPDATE_PROHIBITED – Alan adı, ayarlarının değiştirilememesi için sponsor kayıt şirketi tarafından kilitlendi.

SERVER_UPDATE_PROHIBITED – Merkezi kayıt, ayarlarının değiştirilmesini önlemek için etki alanını kilitledi.

PENDING_DELETE – Alan adı kayıt defteri tarafından silinme sürecindedir.

PENDING_TRANSFER – Alan adı, bir kayıt şirketinden diğerine aktarılma sürecinde. Bu süre içinde alan adı değiştirilemez.

 

Yazı dizimizin diğer başlıklarına ulaşmak için okumaya devam edin!

Önceki Yazı: Domain Nedir? Farklı Alan Adı Türleri

Sonraki Yazı: Bir Domainin Süresi Dolduğunda Ne Olur?