Top

Artık Geçerliliği Olmayan 8 SEO Taktiği

Artık Geçerliliği Olmayan 8 SEO Taktiği

1.Tüm Keywordleri Pipe ( | ) ile Ayırarak Sayfa Başlığına Yazmak

Tüm anahtar kelimeleri sayfa başlığına yaymak artık sadece arama motorları tarafından değil, kullanıcılar tarafından da “Spam” olarak değerlendirilmektedir.

Bunun için tüm anahtar kelimeleri bir arada toplamak yerine asıl odaklanması gereken anahtar kelimeyi başlık kısmına yazıp, daha sonra sayfa açıklamasına yer vermek her zaman daha iyi sonuç verecektir.

Örnek:  

Webolizma | Web Tasarım | Web Sitesi | Google Reklam | Adwords Reklamı (yanlış)

Webolizma | Google Adwords Reklamları İle Güçlendirilmiş Profesyonel Web Tasarımı (doğru)

2. Site İçi Linklerin Kullanımı

Bu teknik düzgün kullanıldığında gayet kullanışlıdır. Eğer site içi linkleri,  (internal links) menülerde, içerik alanında, sayfa altında veya sayfa üstünde, içeriğe uygun anahtar kelime ile beraber kullanıyorsanız gayet güvendesiniz.

Fakat; linkleri Footer’da veya yazı içinde küçük fontlarla ve alakasız sayfalarla kullanıyorsanız, arama motorları ve arama yapan kullanıcılar için güvenilmez site konumundasınız.

Eğer sitenizde bu şekilde konumlandırılmış linkler var ise Google tarafından cezalandırılabilirsiniz.

3. Tüm Anahtar Kelimeler İçin Sayfa Oluşturmak

Bu SEO taktiği hala kullanılıyor ve çok uzun süre etkili bir yöntem olarak bilindi. Bu fikir aslında anahtar kelimenizin çeşitli varyasyonları için sayfa oluşturma mantığına dayanıyor. Eğer belirlediğim anahtar kelimelerden maksimum verim almak istiyorsam böyle bir yol izlerim düşüncesi hala eski moda SEO uzmanlarının bir numaralı stratejisi. Ama tüm anahtar kelimeleri aynı hedef sayfaya yönlendirmek istersem bu taktik biraz yetersiz kalacaktır.

Tüm anahtar kelimeleri tek bir sayfaya yönlendirmek istediğimiz zaman yapmamız gereken şey, anahtar kelimelerimizi içeriğe akıllıca yerleştirmek olacaktır. Belki başlığa, bekli açıklamaya. Bunla ilgili güzel bir kombinasyon oluşturduğunuzda tüm ziyaretçilerinizi hedef sayfanıza çekebilecek ve anahtar kelimeleri içeren özgün makalenizle SEO kalitenizi artırabileceksiniz.

4. Dizin Siteleri, Ücretli Backlinkler vs…

Etkileşim almak için girilen bu link inşası modellerinin tamamı Google tarafından olumsuz bulunmaktadır ve web sitenizin SEO’suna olumsuz etki sağlayacaktır.

5. Bir Sürü Mikrosite, Farklı Domainler Fakat Aynı Hedef

Oldschool SEO taktiklerinden biri de her hizmet ve anahtar kelime için ayrı domainler alıp hepsi için ayrı mikrositeler oluşturmaktır.

6.Anahtar Kelimenin Bir Kısmını İçeren Domainler

Örneğin: webtasarim.com, webankara.com, ankaradawebtasarimi.com gibi domainler bir önceki maddede belirtildiği gibi güncelliğini yitirdiği gibi aynı zamanda kullanıcının güven algısına da olumsuz etki etmektedir. Kullanıcı olarak domain adına baktığımızda çalıştığımız firmayla alakası olmayan bir domain, marka bilinirliğine olumsuz etki ettiği gibi müşterinin kim olduğunu bilmediği bir firma ile çalışması da düşük bir ihtimaldir.

Bu domainler kötü itibarın yanı sıra düşük tıklanma oranı / yüksek hemen çıkma oranı olarak geri dönmektedir.

7.  Anahtar Kelimelerin Önem Sıralamasında Adwords TBM ve Rekabeti Kullanmak

Pek çok kişi anahtar kelimelerinin önemlerini AdWords panelinden TBM (Tıklama Başına Maliyet) tutarına veya rekabet yoğunluğuna göre belirler.  Bu oldukça yaygın bir hatadır. Organik aramalarda her anahtar kelimenin zorluk oranı AdWords’den daha farklıdır. Bu rakiplerin kim olduğuna, ne tarz linkler ve ya sosyal etkileşimler kullanıldığına, nasıl bir içerik oluşturulduğuna veya ziyaretçilerin sitedeki durumlarına göre değişebilir. Yani hesaplaması gerçekten zor bir işlemdir.

8. Odaklanılmamış ve Stratejik Olmayan Linkler

Son olarak bu madde en çok yapılan hatalardan biridir. İçerik stratejisi ve içerik pazarlaması çok uzun ve önemli bir konu olmakla birlikte çoğu SEO uzmanı hala bu konuda yetersizdir. Bu stratejik olmayan linkler kullanıcıları sitede tutmayı amaçlarken alakasız site içi link ile de Seo kalitesini düşürmektedir. Bu maddede asıl nokta kullanıcıları kaliteli içeriğe yönlendirmek ve ya dikkatlerini diğer içeriğe çekmektir. Her konu altında alakasız reklamlar kullanıcının sitenizin güvenilirliğini sorgulamasına neden olacaktır.

Paylaş:
Bu yazı 5 Mayıs, 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faaliyetlerimiz