Top

2017’de Google’da En Çok Neler Arandı?

2017’de Google’da En Çok Neler Arandı?

Biz dijital reklamcılar bütün yıl Google Trends yardımıyla kullanıcıların arama trendlerine bakarız. Bize yol göstermesi açısından en önemli araçlarımızdan biridir bu. 2017 yılının son günlerinde, merakımıza yenildik ve bir yıl boyunca Google’da en çok neler aratılmış sizin için araştırmasını yaptık;

Türkiye’de 2017’de Yükselen Genel Aramalar

 1. Milli Piyango 2017: Aralık ayının gelişiyle milli piyango umutları bir kez daha yeşermiş olacak ki, aramalarda ilk sıraya yerleşmeyi başarmış ‘’Milli Piyango 2017’’ anahtar kelimesi. Gördük ki, büyük ikramiyeyi öğrenmek istemeyen yokmuş.
 2. Stres Çarkı: 2017’ye damgasını vuran ve amacı stres önlemek gibi görünse de ebeveynlerde bayağı bir stres yapan stres çarkı, özellikle yaz döneminde hemen hemen her çocuğun elindeydi. Hal böyle olunca anne ve babalara da bilgisayar başında, stres çarkı aslında neymiş diye araştırmak kaldı.
 3. YSK: 2017’ye damgasını vuran en önemli olaylardan biri de referandum ve YSK idi. Sanıyoruz ki, ‘YSK’ anahtar kelimesi de bu yüzden üçüncü sıraya yerleşti.
 4. E-Okul: Gelişen teknoloji ve internet kullanımı sayesinde tüm okullar internet üzerinden işlemlerini yürütmeye başladı. Ee sınav sonuçları açıklanır da ‘e-okul’ anahtar kelimesi trend olmaz mı?!
 5. Referandum Sonuçları: Ülkenin kaderini değiştireceği düşünülen referandum sonuçları, internet kullanıcılarınca en fazla aratılan kelimeler arasında. ‘Referandum sonuçları’ kelimesi beşinci sıraya yerleşmiş durumda.
 6. Morpa Kampüs: İlkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğretmenlerine derslerde destek olmak için hazırlanmış, MEB müfredatına uygun, binlerce içeriğin ( konu anlatımı, çalışmalar, testler, videolar, belgesel, ödev yaprakları, deneyler, kitaplar vb. ) ve detaylı raporlamanın yer aldığı bir platformdur. Keşke bizim zamanımızda da olsaydı dedik. İyi ki varsın teknoloji.
 7. Bayram Mesajları: Dört milli bayram, iki de dini bayram kutluyoruz bir yılda. Söylenmemiş kutlama mesajı kalmamış olacak ki, kullanıcılar orijinal kutlama mesajları için bilgisayar başına geçmişler.
 8. Altın Fiyatları: Dövizin oldukça yükseldiği bir yıldı 2017. ‘altın fiyatları’ anahtar kelimesi; döviz ve altın yatırımcılarının sürekli bir takip içinde olduğunu gösteriyor.
 9. Katar: 2017’de üç büyük Arap Ülkesinin ambargo uyguladığı ülkeydi Katar. Bu Katar ne yapıyor, kimmiş diye merak etmiş internet kullanıcısı ki; ‘Katar’ anahtar kelimesini, ilk on aramanın içine sokmayı başarmış.
 10. Arakan: 2017 yılında Arakan’dan kötü haberler geldi ne yazık ki. Bu nedenle en çok aranan kelimeler sıralamasına girmiş olacak. Dileriz, 2018’de kötü haberlerle değil iyi haberlerle en çok aranan anahtar kelime olur.

2017’de En Çok Aranan İsimler Listesi

Listedeki isimlerin her birinin bir hikayesi vardı 2017’de. Cinayete kurban giden, amansız hastalık yüzünden hayatını kaybedenler ve ani ölümler oldu. Hepsine rahmet diliyoruz. Bunun yanında 2017’de yıldızı parlayan, zaten yıldız olup yeni albüm çıkaran ünlüler de aramalarda yerini almış.

 1. Vatan ŞAŞMAZ
 2. Filiz AKER
 3. İbrahim ERKAL
 4. Harun KOLÇAK
 5. Cem KORKMAZ
 6. Metin HARA
 7. Tayfun TALİPOĞLU
 8. Tarkan
 9. Aleyna TİLKİ
 10. Murat BAŞOĞLU

2017’de Yükselen Aramalarda Diziler

Kimini televizyondan kimini internetten izledik 2017’de. Reytingleri aramalarda da iyi olan dizileri aşağıda sıraladık.

 1. Game of Thrones
 2. Fi
 3. İçerde
 4. Kalp Atışı
 5. İsimsizler
 6. İstanbullu Gelin
 7. Siyah Beyaz Aşk
 8. Şevkat Yerimdar
 9. Söz
 10. Stranger Things

2017’de En Çok Aranan Yemek Tarifleri

Yöresel yemekler ve aşure gibi dönemsel lezzetler ülkemizde her yıl en çok aratılan kelimeler olacak gibi görünüyor. İnternet kullanıcısı yemek tarifini nerden bulacağını çoktan öğrenmiş bile!

 1. Krep
 2. Aşure
 3. Güllaç
 4. Enginar
 5. Kuymak
 6. İçli Köfte
 7. Mücver
 8. Pankek
 9. Trileçe
 10. Humus

2017’de …. Nedir? Diye En Çok Aratılan Kelimeler

Az çok ne olduğunu bildiğimiz ya da ne olduğunu hiç bilmediğimiz kelimeler de var arasında. Ama bildiğimiz tek şey bilmediğimize artık ulaşmak o kadar kolay ki, öğrenmemek gerçekten ayıp oldu günümüzde.

 1. Pestisit
 2. Varlık Fonu
 3. Chia Tohumu
 4. Başkanlık Sistemi
 5. Kara Cuma
 6. Kuching Sendromu
 7. YouTuber
 8. Kodlama
 9. Stalk
 10. Sübye

Türkiye’de 2017’de En Çok Aranan Şarkılar

Hepsini defalarca dinledik ve tekrar tekrar dinlemek istedik. Hemen ulaşacağımız yere başvurduk ve hep birlikte TOP 10 Liste’sini oluşturduk.

 1. Gece Gölgenin Rahatına Bak
 2. Sen Olsan Bari
 3. Erik Dalı Gevrektir
 4. Yolla
 5. Canavar
 6. Yorumlardan Şarkı
 7. Koştum Hekime
 8. Kıymetlim
 9. Muhbir
 10. Ateşle Oynama
Paylaş:
Bu yazı 16 Aralık, 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faaliyetlerimiz