Top

Google 18 Yaşında

Dünyanın en büyük arama motoru ve internet devi olan Google‘ın bugün 18. yıldönümü. Önemli günlere özel, giriş sayfasında Doodle tasarımı yayınlayan Google, bugün doğum gününe özel bir Doodle yayınladı.

Aslında Google‘ın resmi kuruluş tarihi 04.09.1998 fakat Google, bu kutlamayı 27 Eylül’de yapmayı tercih ediyor. Google‘a bunun nedeni sorulduğunda ise; en büyük index artışı bu yıl içerisinde olduğu için, 2005 yılından bu yana 27 Eylül tarihini doğum günü olarak kutluyor.

Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak ABD odaklı “google.com”‘u listelemektedir, Youtube, Blogger, Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi (google.co.in, google.co.uk vb.) ise en çok ziyaret edilen siteler arasında ilk yüz içinde yer almaktadır. Ek olarak şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır. 

Google Ürünler ve Hizmetleri

1- Arama motoru

Google Arama, bir arama motoru uygulaması olup, şirketin en popüler uygulamasıdır. Kasım 2009’da comScore‘un yayımladığı bir pazar araştırmasına göre, Google ABD’deki arama motoru sektörünün en çok kullanılan uygulaması olup, pazar payının %65.6’sını elinde tutmaktadır. Google milyarlarca web sayfasının dizinine sahiptir, böylece kullanıcılar anahtar kelimeler ve uygulamaların kullanımı yoluyla arzu ettikleri bilgilere ulaşmak için arama yapabilmektedir.

2- Reklam

Google AdWords, çevrim içi reklam pazarında en büyük paya sahip firma diyebiliriz. Teknolojik olarak DoubleClick’ten yararlanan şirket, kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedef reklamları belirleyerek; kullanıcıların amacına uygun içerikleri, onlarla buluşturmuştur. Belirli kitleye ve hizmete göre reklam verme seçenekleri bulunan Google AdWords ile reklamlarınız doğru kitlelere ulaşabiliyor. Ankara’da hizmet veren Resmi Google Premier Partner Ajansı olan Webolizma, size bu konuda çok ciddi bir destek sağlıyor. İşinizi geliştirmek ve yüksek müşteri potansiyeline ulaşabilmek için Google Reklamları çok büyük önem taşıyor.

3- Verimlilik araçları

Google kuruluşundan itibaren, standart ağ arama sistemlerinin yanında bir dizi verimlilik araçları da yayınlamıştır. Google’nin sağladığı ücretsiz bir çevrim içi posta uygulaması olan Gmail’in yalnız davet ile üye kabul eden beta sürümü 1 Nisan 2004’te başlatılmış, uygulama 7 Şubat 2007’de genel kullanıma açılmıştır.

Yatırım ürünleri

Google şirket pazarına 2002 Şubat’ında Google Arama Araçları (Google Search Appliance (İngilizce)) ile girdi, böylece daha büyük organizasyon yapılarına arama teknolojilerini sunmayı hedefliyordu. Daha küçük organizasyon yapıları için üretilen Mini’yi bundan üç yıl sonra kullanıma sundu. Ardından 2006’da Özelleştirilmiş Arama iş sürümünü (Custom Search Business Edition (İngilizce)) hizmete aldı. Bu versiyonda kullanıcılar reklamdan arındırılmış Google.com index’inden faydalanabiliyorlardı. Bu hizmet daha sonra 2008 yılında Google Site Araması olarak isimlendirilmiştir.

4- Diğer ürünler

Google Çeviri, otuz beş farklı dil arasında çeviri yapabilen bilgisayar sistemli bir çeviri servisidir. İnternet tarayıcıları için hazırlanan bazı eklentiler, Google Çeviri’ye kolay erişim imkanı sağlamaktadır. Yazılımın kullandığı sistem dil bilimsel dizin teknolojisidir, özellikle Avrupa Parlamentosu ve BM tutanakları olmak üzere, profesyonel çeviri metinlerindeki çeviri sistemleri; program algoritması tarafından “öğrenilmektedir”.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0

Yorumlar kapatıldı.

Faaliyetlerimiz